Lékaři provedli unikátní operaci
Lékaři Fakultní nemocnice v Hradci Králové jako první v Česku zvládli náhradu vadné srdeční chlopně za bioprotézu cestou přes malý otvor v místech srdečního hrotu.
Před několika měsíci se poprvé v Česku podařilo pomocí katetru skrz tepny zavést umělou chlopeň. Operace provedli současně v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a v kardiocentru v Hradci Králové.
Nyní se hradecký tým kardiochirurga Jana Harrera dostal zkrácenou cestou přes srdeční hrot.
Šanci teď má víc pacientů "Výhoda této metody spočívá v tom, že lze operovat i pacienty, kteří by klasickou operaci přes hrudní kost nezvládli nebo jejichž tepenné cesty jsou zaneseny a nelze jimi projít," uvedl přednosta kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní nemocnice Jan Harrer.
Jeho tým se školil u francouzského chirurga Cribiera, který má hlavní zásluhu o rozvoj této metody.
Nová metoda používá umělou chlopeň, která je složena z kovové obroučky a hovězího osrdečníku. Lékaři se asi šesticentimetrovým řezem dostanou do hrudníku, obnaží srdeční hrot, kam píchnou jehlu, a vodičem transportují srolovanou chlopeň přes levou komoru až na místo.
Tam se chlopeň roztáhne. "Potřebujeme otvor velikosti tužky až malíčku, kterým chlopeň pod kontrolou rentgenu dostaneme až na místo. Pro pacienta to znamená podstatně menší zátěž, než je klasická operace srdce," uvedl Harrer.
Dodal, že výzkum této metody trval od původních představ dvacet let.
Bioprotéza nahrazuje zúženou aortální chlopeň, která vzniká nejčastěji vlivem degenerace chlopenních cípů z opotřebování. Tímto onemocněním trpí většinou lidé pokročilého věku.
Chlopeň stojí přes půl milionu korun "Nás v Hradci Králové těší, že můžeme nabídnout tento postup i našim pacientům. Ale cena je zatím pro běžné využití vysoká. Umělá chlopeň stojí 22 tisíc eur (více než 600 tisíc korun)," řekl přednosta královéhradecké kliniky.
Zdroj: Mladá Fronta DNES