Lékaři projednají detaily transportu malého Brita do Prahy
Hoch se léčil v Británii a rodiče se dostali do konfliktu s britskou justicí, když ho odtamtud bez vědomí lékařů odvezli do Španělska.
Britský pacient může prý odletět do ČR během hodin
Podle agentury AP to oznámilo vedení zdravotnického zařízení v jihošpanělské Malaze. Přepravu má zajistit soukromý letoun, jehož dostatečné vybavení bylo podle španělských médií poslední podmínkou nutnou pro cestu. Rodiče chtějí chlapce s nádorem mozku převézt k protonové terapii do Prahy, neboť tento druh léčby Británie nenabízí. Pražské zařízení uvádí, že o hospitalizaci rozhodne až pondělní konzilum lékařů.
Podle ředitele dětské nemocnice v Malaze, která o chlapce pečuje od jeho příjezdu z Británie, je Ashya připraven k převozu. Nemocnici by mohl opustit ještě v neděli večer nebo v pondělních ranních hodinách, uvedl podle BBC její ředitel Manuel Paz.
Španělský zpravodajský portál diariosur.es uvedl, že místní úřady požadovaly, aby rodina zajistila letadlo vybavené potřebnou lékařskou technikou. To se podařilo a odletu prý nic nebrání.
Podle vyjádření pražského Protonového centra však převzetí mediálně sledovaného pacienta do Česka závisí na pondělním jednání lékařů v motolské nemocnici. „Rodina byla informována o tom, že v pondělí mezi 08:00 a 10:00 zasedne motolské konzilium lékařů, které jediné může rozhodnout o hospitalizaci Ashyi. Rodina řekla, že rozhodnutí motolských lékařů respektuje a počká, až se jim ozveme,“ řekla marketingová ředitelka Protonového centra Iva Taťounová.
Kingovi odvezli chlapce 28. srpna z nemocnice v Southamptonu bez vědomí lékařů do Španělska. Británie je podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač. Kingovi skončili ve Španělsku tři dny ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze. Rodina však vysvětlila důvody svého počínání, když zveřejnila několik videí. Vyšlo najevo, že rodiče usilují o protonovou léčbu a že na ni chtěli získat peníze prodejem nemovitosti ve Španělsku.
Případ pětiletého Ashyi Kinga vzbudil ve světě velkou pozornost. Rodiče chlapce odvezli z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie údajně s úmyslem převézt ho ke speciální léčbě do České republiky. Británie totiž protonovou léčbu sama nenabízí. Úřady ale kvůli údajnému zanedbání péče o dítě vydaly na manžele Kingovy zatykač a dvojice se na tři dny ocitla ve Španělsku ve vazbě. Jejich syn byl mezitím v nemocnici v jihošpanělské Malaze. Po naléhání politiků i veřejnosti byli manželé propuštěni, v pátek britský soud povolil převoz chlapce k léčbě do České republiky.
ČTK
Zdroj: ČTK