Lékaři pro reformu: Lidé by měli převzít za zdraví odpovědnost
Lidé by se měli víc starat o své zdraví a zajímat se o to, kde končí peníze ze zdravotního pojištění. Novinářům to řekli zástupci sdružení Lékaři pro reformu, které má čtyři členy a asi 500 sympatizantů. Lékaři pro reformu podporují regulační poplatky a také si přejí pokračování vládní reformy.
Podle předsedy sdružení Romana Flašara by si lidé měli uvědomit, že 230 miliard korun, které se v ČR ročně utratí za služby lékařů a nemocnic, jsou peníze pacientů. "To, jakým způsobe se vyčerpají, záleží hodně na tom, jakým způsobem se budou (pacienti) chovat," řekl Flašar.
Lékaři pro reformu vítají plány ministerstva zdravotnictví, aby si lidé v ČR mohli v budoucnu zvolit z vícero zdravotních pojistek a rozhodli se tak, kolik budou doplácet a jakou péči za to dostanou. Ministerstvo nyní uvažuje o třech pojistných plánech, jejichž obrysy dnes zástupci úřadů Lékařům pro reformu představili.
"Je to plán pro nemocné, pro zdravé a šetrné," řekl po jednání Flašar. V prvním plánu by lidé měli nárok na stejný objem péče jako letos, zůstaly by však regulační poplatky. Ve druhém by spoluúčast byla vysoká - za návštěvu lékaře až 500 korun a za den v nemocnici stejnou částku, lidé by ji však mohli platit z osobního účtu, kam by šla třetina jejich zdravotního pojištění. Kdyby celý rok nestonali, převedly by se jim peníze na spořicí účet. Naopak pro případ dlouhé nemoci by platily limity.
V třetím zdravotně pojistném plánu by pojišťovna lidem vymezila, u kterých lékařů a ve kterých nemocnicích mají nárok na bezplatnou péči. "Očekává se, že se uspoří," řekl Flašar s tím, že 85 procent takto ušetřených peněz se bude vracet pojištěncům a 15 procent by byl zisk pojišťovny.
Ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček dnes novinářům v Brně řekl, že dnes pojišťovny nemohou zvýhodňovat lidi, kteří se o své zdraví starají, nekouří a udržují se v kondici. "Zdravotní pojišťovna se dnes velmi těžce může odlišit jedna od druhé, protože pracujeme s balíkem peněz, které se berou ze zdravotního pojištění, to je základní fond, a z toho základního fondu se nedá hradit nic než zdravotní péče," řekl Gajdáček.
Reforma chystaná na ministerstvu zdravotnictví by měla platit od roku 2009. Předtím se na její podobě musí shodnout koalice a schválit ji poslanci i senátoři.
Zdroj: ČTK