Přeskočit na obsah

Lékaři Prahu informovali o 300 pacientech, kteří by neměli řídit

Pražský magistrát od počátku roku obdržel téměř 300 lékařských oznámení upozorňujících na pacienty, kteří by mohli být nezpůsobilí k řízení vozu. Konečné rozhodnutí zatím padlo v polovině nahlášených případů.

Zhruba 50 Pražanů si vyslechlo verdikt, že za volant již usednout nesmí, zbylých 100 pak řídit může jen za určitých podmínek. Desítky oznámení hlásí i další krajská města.

Zatímco do konce loňského roku oznamovali podezření na příslušný úřad jen praktičtí lékaři, od letoška mají tuto povinnost nově i specialisté. Na základě nové části zákona o silničním provozu musí ohlásit každého pacienta, kterému se změnila zdravotní způsobilost k řízení vozu, a za volantem by tak mohl být sobě i svému okolí nebezpečný.

Jedná se například o epileptiky trpící častými záchvaty, těžké kardiaky či diabetiky. S omezeními by ale měli počítat také lidé s vadami zraku.

"V současné době eviduje Magistrát hlavního města Prahy 291 oznámení lékařů, ve kterých bylo zahájeno správní řízení," sdělila ČTK mluvčí radnice Tereza Krásenská. Uzavřeno bylo celkem 148 oznámení, z toho v 51 případech odborná komise rozhodla o odebrání řidičského průkazu.

Necelé stovce řidičů pak bylo řidičské oprávnění odebráno podmíněně. Dotyční tak mohou řídit jen s brýlemi, kontaktními čočkami či s naslouchadlem.

V Plzni dokonce stoupl počet oznámení oproti loňsku až pětinásobně. Za leden a únor přijali úředníci 64 podnětů od lékařů, loni za stejnou dobu jich bylo 12, řekl ČTK vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu Jiří Marek.

Loni za celý rok tak úředníci v Plzni řešili na základě upozornění od praktických lékařů celkem 148 případů. Ve 40 nakonec odebrali řidičský průkaz ze zdravotních důvodů, v ostatních případech se jednalo o omezení.

Ostravskému magistrátu došlo od 1. ledna do 7. března celkem 73 oznámení, uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. K 9.3. 2012 máme uzavřeno 22 správních řízení, zbytek je v řízení. Do těchto počtů nejsou zahrnuty posudky o zdravotní způsobilosti způsobené změnou zraku. Těch je do současné doby cca 50," uvedla Vojkovská.

Do roku 2012 mohli specialisté pacientům, kteří by ze zdravotních důvodů neměli řídit auto, pouze doporučit, aby svou indispozici úřadům nahlásili a řidičský průkaz dobrovolně odevzdali. Sami ale úřady informovat nesměli.


ČTK             Hana Zimmermannová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…