Lékaři nemají důvod demonstrovat, míní Julínek
Praha - V nemocnicích, které hospodaří dobře, se prý klidně může stát, že zaměstnancům přidají.
Lékaři nemají podle exministra zdravotnictví a senátora ODS Tomáše Julínka důvod demonstrovat kvůli svým platům proti státu, neboť jsou placeni z rozpočtů nemocnic. Nejohroženější skupinou jsou zdravotní sestry, pokud se nařídí snížení tarifních platů jednou tabulkou, uvedl Julínek v pořadu Partie televize Prima. Shodoval se v tom s nynějším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).
„Zdravotníci nejsou státní sféra, jakkoli stát vlastní nějaké nemocnice,“ uvedl Julínek s tím, že stát jim výši jejich platů nenařizuje a záležet bude na přístupu vedení nemocnic. V nemocnicích, které hospodaří dobře, se prý klidně může stát, že zaměstnancům přidají. Snižování platů tak podle Julínka nemusí souviset se škrty v rozpočtu, ale s manažerským selháním ředitelů nemocnic.
Stávka má podle něj jednoznačně politický charakter vzhledem ke spojení předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka s exministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD). Za nepřijatelné z hlediska zákona považuje vyhrožování stávkou v době říjnových komunálních voleb.
Heger uvedl, že tabulkové změny se mohou dotknout pouze čtvrtiny lékařů. Podle něj riziko snížení mezd ale nespočívá ani v mzdových tabulkách, ani v rozpočtových škrtech, neboť ty se budou týkat investic. Riziko je podle ministra hlavně v odhadovaném desetimiliardovém propadu příjmů ve zdravotnictví, což představuje pět procent objemu peněz ze zdravotního pojištění.
Heger chce proto zefektivnit systém zdravotní péče, zatím si prý pacienti chodí, k jakému lékaři chtějí. V některých oblastech prý navíc pojišťovny hradí až nadstandardní péči, pacient by si proto měl v budoucnu připlatit třeba za to, že bude operován nejmodernějším způsobem. Heger i Julínek připustili, že se ve zdravotnictví až 20 procent peněz utrácí neefektivně, může za to prý i korupce a nákup předražených přístrojů.
ČTK, mhm kli
Zdroj: ČTK