Lékaři jsou znechuceni. Nový zákon považují za zbytečnou byrokracii. Někteří chtějí skončit
A to bez ohledu na to, zda svou praxi vykonávají už léta a dodání všech potřebných dokladů bylo základní podmínkou, na základě níž jim kraj vydal licenci a pojišťovna následně sepsala smlouvu. "Je to nedůstojné až urážející, abych po čtyřiceti letech praxe musela hájit, jestli ji mohu vykonávat?
Kdybych tady měla každý týden nějaký malér, neřeknu, ať mě pošlou k šípku, ale takhle? Všechny náležitosti jsme absolvovali. Tak o co jde?" ptá se dětská lékařka Lili Wernerová z Frýdlantu.
"Je to naprosto zbytečné, všechny doklady máme v pořádku, požadované normy splňujeme, naprosto nechápu smysl, ať kontrolují tam, kde je to potřeba," zlobí se nad novým zákonem i privátní gynekoložka Alexandra Jörgová. Netají se názorem, že zbytečná byrokracie odvádí pozornost od jiných, mnohem zásadnějších problémů, kterým české zdravotnictví prochází. Například rušení zdravotních ústavů či avizovaný útlum lázeňské péče.
"Většina toho, co lidem ve zdravotnické síti dobře sloužilo, teď může skončit," říká.
Za sebou má letitou praxi v nemocnici i privátní praxi, stovky spokojených pacientek a teď si připadá jak školačka, kterou je třeba hlídat.
"Dohlíží na nás hygiena, přicházejí kontroly z krajského úřadu, všechny listiny máme v pořádku, opravdu v tom nevidím žádný smysl. Je to jenom byrokratická zátěž, která nás odvádí od pacientů," hodnotí rozhodnutí politiků i jablonecká stomatoložka Kateřina Sádovská.
"Nechápu to, jednou jsem licenci získala, obor neměním, tak k čemu nová registrace," diví se.
Znovu obstarat všechny doklady, například od hygieny či ČLK a zaplatit tisícikorunový poplatek chápou lékaři jako nutné zlo, které je odvádí od pacientů. Zákon je zákon, a tak i přes veškeré protesty zdravého rozumu budou muset lékaři znovu dodávat stohy papírů, jež už na krajském úřadu dávno leží.
"Nový zákon bych rozhodně nenazval jako diskriminační. Jde o to, že lékařské praxe vznikaly v různých obdobích a aktualizace údajů je nutná," zdůvodnil zdravotní rada Libereckého kraje Pavel Novák a dodal, že návrh na přeregistrování zdravotnických subjektů vyšel právě z popudu jednotlivých krajů.
"Kraje nemají přehled, jaká je aktuální situace. Potřebujeme ji zmapovat. Neříkám, že někteří lékaři nesplňují kvalifikační nároky, ale chceme jednotlivé praxe a zařízení synchronizovat, aby poskytovaná péče byla na stejné úrovni," dodal.
Mnozí lékaři však opatření za diskriminační přesto považují. Podle nich není za byrokratickým opatřením nic jiného než snaha pročistit síť zdravotnických zařízení ve prospěch určitých zájmových skupin. Ať už jde o nepodložené spekulace či reálný odhad vývoje ve zdravotnictví, pravdou je, že celá věc má jedno nesporné úskalí. Zejména v odlehlejších částech kraje se totiž obce potýkají s nedostatkem lékařů.
"Například zubařů je teď pro celé Frýdlantsko jen šest, přitom bychom jich potřebovali alespoň osm, ideálně deset," říká například starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Nové lékaře se snaží přilákat například budováním zdravotnického střediska a další podporou ze strany města. Nejde jen o zubaře.
V brzké době může obdobná situace nastat také u dětských ordinací. Řada pediatrů v kraji už totiž dávno přesluhuje. A zbytečné úřadování může být pro mnohé z nich argumentem, proč odejít do důchodu.
"Přesluhuju už léta, protože za mě není náhrada, pokud mě ale budou úřady zbytečně komplikovat život, tak asi skončím," potvrzuje obecné domněnky frýdlantská lékařka MUDr. Wernerová.
(JANA ŠVECOVÁ)
Vyšlo také v: Děčínský deník; Chomutovský deník; Litoměřický deník; Mostecký deník; Teplický deník; Ústecký deník
Zdroj: Českolipský deník