Přeskočit na obsah

Lékaři doplácejí na přetahování pojišťoven

Liberecko/ Pod příslibem vyplacení tisícikorunového příspěvku Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP ČR) láká nové klienty. Množí se však případy, kdy pojištěnci nenahlásí změnu svému lékaři a ten pak přichází o peníze.

"S příchodem Nového roku jsem zaznamenala pár takových případů. Speciálně noví pojištěnci VoZP změnu nenahlásili, a protože předtím byli pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, poslala jsem vyúčtování této pojišťovně," uvedla MUDr. Ivana Hampejsová, dětská lékařka z Chrastavý.

Jaké však bylo její překvapení, když jí pojišťovna poslala doklady zpět, že někteří pojištěnci již pod ní nespadají.
"Mohla bych sice poslat opravné doklady, ale je to komplikované," doplnila Ivana Hampejsová. Jak navíc dodala zdravotní sestra z její ordinace, mnohdy se jednalo třeba o očkování.

Takže než na změnu svých pacientů přišly, poskytovaly jim lékařskou péči v podstatě zadarmo. Navíc například podle Stanislava Setiny, tiskového mluvčího Krajské pobočky VZP v Liberci, není ani dost možné ztráty vyčíslit, a to právě zejména ty časové, které zaberou papírování.

Podobně to vnímá i další lékařka, která si však nepřála být jmenována.
"Díky tomu, že pacienti nenahlásí změnu, v tom máme hrozný chaos. Zbytečné vypisování receptů na původní pojišťovnu, zmatky v laboratořích a podobně," vysvětlila lékařka z Liberecka.

"Optimální by bylo, kdyby pojištěnec s předstihem informoval svého ošetřujícího lékaře o změně. Z praxe však víme, že se tomu tak neděje," uvedl Stanislav Setina.

Podle něj navíc v posledních několika měsících někteří lidé dávají přednost krátkodobým výhodám nabízeným některými konkurenčními zdravotními pojišťovnami před dostupnou a hlavně dlouhodobě garantovanou zdravotní péčí.

Jak navíc vysvětlila lékařka z Liberecka, v jejím případě se jedná o přibližně tři desítky pacientů, kteří takové důsledky nedohlédnou.

"Většinou se jedná o pacienty ze slabších sociálních vrstev, kteří nemají povědomí o fungování zdravotní péče, a tudíž ani netuší, že změnu mají nahlásit," doplnila lékařka.

Zeptali jsme se i VoZP, zda nové pojištěnce informuje o nutnosti nahlásit změnu u svých lékařů. "VoZP ČR získává své pojištěnce i prostřednictvím tzv. smluvních zaměstnanců, se kterými je uzavřena smlouva a kterým jsou poskytnuty informace související s touto činností, zejména s vyplňováním tiskopisů," uvedla Stanislava Jelenova z VoZP.

A jak je to se slíbenými penězi, na které pojišťovna nové klienty láká? Lékaři na Liberecku se již setkali i s informací od pacientů, že jim VoZP nabídla za přechod až deset tisíc korun.

"Pokud jde o zmiňovanou tisícikorunu pro nové pojištěnce VoZP, tak tuto si pojištěnec v rámci rozšířené zdravotní péče má možnost vyčerpat," doplnila Jelenova s tím, že prostřednictvím rozšířené zdravotní péče mohou další příspěvky dosáhnout až několik desítek tisíc korun.

"V žádném případě však nejde o vyplácení peněz v hotovosti," upozorňuje Jelenova. Na veřejnosti se objevily informace, že VoZP krachuje a že by celá měla spadnout pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

"Ktomu se nebudeme vyjadřovat, protože jsou spekulací. Pouze mohu všechny ujistit, že VZP je připravena postarat se o každého občana, který se u nás chce pojistit," doplnil Stanislav Setina, tiskový mluvčí VZP.

Regionální deníky, Pavlína Stránská

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…