Lékaři chtějí zrušit Rathovu vyhlášku
Zdravotníci sdružení v krizovém štábu tento týden požádají prezidenta Václava Klause, aby se kvůli sporné vyhlášce ministerstva zdravotnictví obrátil na Ústavní soud. Novinářům to dnes řekl mluvčí krizového štábu a šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek.
Ministr David Rath vyhláškou mimo jiné nařídil lékařům zvýšit minimální ordinační dobu na 35 hodin týdně, což podle něj pomůže pacientům. Lékaři jsou ale přesvědčeni o tom, že to pacienty ve svých důsledcích naopak vážně poškodí. Tvrdí také, že Rath předpis vydal i v rozporu s legislativními pravidly vlády.
Místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová uvedla, že administrativní navýšení ordinační doby znemožní praktikům navštěvovat pacienty doma. Doplatili by na to podle ní hlavně vážně nemocní. "Tímto těžce poškodil právě vážně nemocné pacienty a vlastně zrušil návštěvní službu," prohlásila. Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva to ale Rathovým jménem odmítl. Uvedl, že praktičtí lékaři mohou nemocné navštěvovat nad rámec oněch 35 hodin.
Ministr v úterý řekl, že řada praktických lékařů ordinovala jen čtyři hodiny týdně, což označil za neomluvitelné. Vede to podle něj k tomu, že lidé pak někdy zbytečně chodí buď za specialisty, nebo rovnou do nemocnic, které jsou přetíženy banalitami.
Většina doktorů označila úpravu za nesmysl. Ministr podle nich nerozlišuje dobu pracovní a ordinační. Administrativní práci, kterou lékaři dosud vyřizovali po uzavření ordinací, prý nyní budou muset dělat při ordinování. Pacienti tak údajně budou muset čekat déle.
Uhrová navíc Rathovo tvrzení o dosavadních čtyřech hodinách denně označila za lež. Už dnes je podle ní minimum pět hodin, respektive 25 hodin ordinace. Dalších 15 hodin zbývalo na návštěvy a jinou práci, třeba administrativu. Praktičtí lékaři podle ní zvažují, jaké kroky by proti Rathovým tvrzením mohla podniknout Česká lékařská komora. Má dojem, že Rath vůbec nechápe, či nechce chápat smysl práce praktiků a požadavky na ni.
Nařízení 35 hodin týdně, neboli průměrně sedmi hodin denně, se vztahuje i na ambulantní specialisty a zubaře. Pekárek řekl, že zhruba 13 procent stomatologů je starší než 60 let a ordinovat 35 hodin týdně řada z nich fyzicky nezvládne. Další stomatologové si zase podle něj budou muset rozmyslet, jestli mohou dál vyučovat. Může se tedy stát, že to ohrozí přípravu budoucích stomatologů, míní. "Je to diktát směrem seshora," poznamenal na adresu vyhlášky ministerstva zdravotnictví.
Vyhláška má navíc podle něj absurdní dopady a umožňuje, aby například zdravotnické zařízení se dvěma zubaři pracovalo tak, že každý stomatolog by ordinoval jen 3,5 hodiny denně. "Oni to samozřejmě dělat nebudou (pracovat 3,5 hodiny denně)," uvedl. Vyhláška ale podle něj zhoršuje dostupnost péče a způsobí chaos.
Předpis kritizoval i další místopředseda Sdružení praktických lékařů Lubor Kinšt. "Jsou politici, kteří umějí odejít s jistou noblesou, po panu ministrovi zůstane něco jako zápach," dodal.
Kritici označují vyhlášku za ministrovo "poslední sbohem". Dosluhující vláda premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) totiž podá v dohledné době demisi. Rath je během svého působení na ministerstvu dlouhodobě terčem kritiky části zdravotnické veřejnosti sdružené hlavně v krizovém štábu, jehož členy jsou soukromí lékaři, někteří lékárníci a některé nemocnice. Lékařský odborový klub a vedení lékařské komory ministra naopak podporují.
Vydání sporné vyhlášky Rath zdůvodnil tím, že bez ní by kvůli končícím smlouvám zdravotníků s pojišťovnami byla ohrožena zdravotní péče. Zástupci krizového štábu tvrdí, že nic takového nehrozilo a péči naopak zhorší ministerský předpis.
Zdroj: ČTK