Přeskočit na obsah

Lékaři chtějí hasiče do registru dárců dřeně

ČTK to řekla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hasičské ředitelství podle ní už od dubna rozesílá mezi své záchranáře informační plakáty a brožury, kde hasiči mohou zjistit, jak a kde se do registru zapsat. Dozvědí se také, co se stane, pokud budou vybráni, a co celkově znamená být součástí registru.

"Hasiče jsme oslovili s žádostí o to, aby se zapojili do kampaně, protože většina přesně splňuje kritéria pro vstup do registru. Jsou mladí, zdraví, a hlavně kdykoli připraveni nezištně pomoci cizímu člověku," uvedla lékařka Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD).

Podle zdravotníků se do registru hodí věková skupina zdravých mladých lidí, kterým je mezi 18 a 35 lety. Mluvčí Zaoralová uvedla, že z 6000 výjezdových hasičů spadá podle odhadu minimálně polovina z nich do zmiňované kategorie.

"Máme zatím pozitivní ohlasy od jednotlivých hasičů. V současnosti je rozdáván dotazník, ve kterém zjišťujeme jejich informovanost a úspěšnost kampaně, abychom měli zpětnou vazbu," dodala mluvčí HZS.

Kampaň podle ní navazuje na podobnou akci, ve které lékaři dříve s úspěchem oslovili policisty.
Testy zajišťuje Nadace pro transplantaci kostní dřeně se sídlem v Plzni, která je největší databází svého druhu v ČR a registruje přes 36.000 dárců. Ti jsou v případě potřeby ochotni věnovat svou kostní dřeň pacientovi s leukemií nebo jinou vážnou poruchou krvetvorby.

Vyšetření vzorků krve lidí vstupujících do registru hradí právě nadace, protože určení základních transplantačních znaků z jedné zkumavky krve stojí přibližně 1500 korun a vyšetření nehradí pojišťovny ani stát. Hlavně kvůli velkým nákladům na testy je vstup do registru omezen 35 lety.

ČNRDD patří do celosvětové sítě registrů dobrovolných dárců dřeně, v nichž je evidováno na celém světě téměř 18,4 milionu dárců. Český registr patří ke světově nejúspěšnějším a jako čtvrtý na světě má nejvyšší akreditace kvality služeb. Ročně zprostředkuje nalezení dárce a zhruba stovku nepříbuzenských transplantací kostní dřeně v republice a v zahraničí.

ČTK Jakub Bartosz

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…