Přeskočit na obsah

Lékaři by v budoucnu mohli karcinom diagnostikovat z kapky krve

Přítomnost nádorových buněk v těle pacienta by lékaři mohli v budoucnu poznat již z krevního vzorku nemocného. Rozpoznat karcinom by měly umět speciální biočipy vyvinuté pomocí nanotechnologií. Vývoj čipů je jedním z projektů, na kterém by v budoucnu mohli pracovat čeští onkologové a odborníci prestižní americké kliniky Mayo. Novinářům to v Brně řekli zástupci Masarykova onkologického ústavu v Brně (MOÚ).

Podle ředitele MOÚ Rostislava Vyzuly mají na klinice Mayo s podobným výzkumem zkušenosti. Bádání je však prý teprve na počátku. "Kdybychom poznali rakovinu z kapky krve, bylo by to ideální. To je ale zatím hluboká utopie, protože v tomto výzkumu jsme na začátku," uvedl Vyzula.

Na jednání ve Spojených státech dohodli brněnští onkologové také spolupráci, která začne v příštích týdnech. Lékaři z Brna se například od odborníků kliniky Mayo budou učit, jak připravit speciální radiofarmaka pro diagnostiku karcinomu. V příštích týdnech kvůli tomu odjede do Spojených států jeden z lékařů Masarykova onkologického ústavu (MOÚ). Cílem je naučit se vyrábět látky, s jejichž použitím objeví lékaři u nemocného nádorové buňky v časnějším stádiu nemoci a přesněji. V USA se metoda již používá, v Brně by ji odborníci museli objevovat.

Podrobnosti spolupráce dohodli brněnští odborníci na návštěvě ve Spojených státech. Američané prý také uvítali, že v Česku existuje Národní onkologický registr obsahující podrobná data o milionu nemocných. Na klinice Mayo archivují lékaři podobný registr. Nyní mohou obě strany porovnávat a společně analyzovat.

Registr je podle Vyzuly důležitý. "Bez přesných dat nemá cenu plánovat, jestli bude tolik a tolik lineárních urychlovačů, jestli se vládě bude doporučovat něco o dietách a tak dále," řekl Vyzula.

Onkologie je druhým z výzkumných odvětví, ve kterém budou čeští a američtí lékaři spolupracovat v budoucím brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC). Prvním odvětvím jsou kardiologické obory. ICRC má propojovat špičkový výzkum s léčením pacientů. Výzkum se bude odehrávat především v areálu brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde se začne výzkumné centrum stavět v polovině letošního roku.

Česká vláda pro záměr rezervuje peníze. Na ICRC vydá od 1,5 miliardy do dvou miliard korun, řekl loni v prosinci v Brně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…