Lékaři budou jednat o pozitivních listech s VZP
"Ve snaze o dosažení úspor prostředků vynaložených na veřejné zdravotní služby připravovala VZP ČR pozitivní listy od roku 2009. Pozitivní listy jsou vlastně seznamy léků, jejichž předepisování je nejvýhodnější pro pojišťovnu i pro pacienta. Základní myšlenka vychází z toho, že pokud je na určitou nemoc více zaměnitelných léčiv se stejnou účinnou látkou, které ale mají různou úhradu, je pro pojišťovnu i pacienta nejvýhodnější, když lékař předepíše nejlevnější přípravek. Pozitivní list obsahuje 1 až 2 přípravky v definované terapeutické skupině, jejichž výrobce/držitel rozhodnutí o registraci nabídl pojišťovně slevu z úhrady publikované Státním Ústavem pro kontrolu léčiv," vysvětluje výhody poziviních listů Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Lékaři v praxi však mají ke stávajícímu stavu řadu výhrad. Daný lék je na pozitivním seznamu příliš krátkou dobu, lékař o zařazení léčiva není informován předem. "Má-li být pozitivní seznam využit při jednáních se zdravotnickými zařízeními o regulacích, musí být informace o záměru i přesném způsobu provedení známá minimálně měsíc před započetím období, kterého se jednání má týkat," namítá Sdružení ambulantních specialistů.
Lékařům se nelíbí, že pojišťovna zařazuje daná léčiva na pozitivní listy bez posvěcení odborné společnosti a bez otevřené veřejné soutěže. Veřejnosti není známa cena, kterou za lék platí zdravotní pojišťovna.
Ambulantní specialisté dále poukazují na to, že pozitivní listy jsou vázány na produkt jediné softwarové společnosti. Pozitivní listy totiž mohou dnes používat pouze ti lékaři, kteří mají nainstalovaný speciální program Medikus od firmy CompuGroup. Lékaři žádají, aby software daný lék uživateli nijak nevnucoval, ani graficky, ani zvukově.
Sdružení ambulatních specialistů poukazuje na další problém. Pokud zdravotnické zařízení předepíše lék z pozitivního seznamu, ale lékárník jej vymění za jiný, je právě ten lékárník odpovědný za negativní finanční důsledky jeho zásahu. Alternativou může být to, že by lékárník měl generální zákaz vydat jiný lék, pokud je na receptu uveden preparát z pozitivního seznamu.
Lékaři dále žádají, aby po celou dobu existence pozíváních listů existovala komise složená ze zástupců zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven, která průběžně vyhodnocuje vše, co s existencí poziviních seznamů souvisí a racionalizuje pravidla pro příští období.
"Tato pravidla se smí v průběhu roku měnit jen ve výjimečných případech. Cílem je, aby v daném roce byla zajištěna maximální stabilita systému," namítají ambulantní specialisté.
ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz