Přeskočit na obsah

Lékaři budou chtít od očkovaných "reverz"

Většina praktických lékařů bude chtít od lidí, kteří se přijdou očkovat proti prasečí chřipce, podepsat souhlas, že s aplikací vakcíny souhlasili dobrovolně a že jsou si vědomi případných vedlejších účinků. Jedná se přitom o stovky tisíc lidí, protože strach z viru, který v Česku už zabil pět lidí, se stupňuje.

HN to včera řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora měla o víkendu sjezd, kde doktoři své obavy z převzetí odpovědnosti za případné negativní účinky vakcíny podrobně probírali.

"Dá se očekávat, že většina praktiků k tomu přistoupí," řekl Kubek. Lékaři se podle něj obávají, že odpovědnost za případné vedlejší účinky vakcíny ponesou oni. Na to nechtějí přistoupit, protože vakcinaci proti prasečí chřipce nařídil stát.

Podle zákona zdravotnická zařízení mohou takový souhlas od očkovaných požadovat - je pouze na nich, jestli k tomu přistoupí, nebo ne. Tato praxe není příliš obvyklá. Například lidé, kteří se nechávají očkovat proti tropickým nemocem, zpravidla dostávají jen poučení o vedlejších účincích a žádný "reverz" podepisovat nemusí.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková lékaře uklidňuje - podle ní odpovědnost za případné negativní účinky očkování ponese stát. Experti tvrdí, že pravděpodobnost vedlejších účinků je ale velmi malá.

Obavy lékařů

Dnes se má rozběhnout očkování proti prasečí chřipce - stát už od minulého týdne do ordinací zaváží balení vakcín.

Podle současného zákona zodpovídá za vedlejší účinky nějaké vakcíny zdravotnické zařízení, které ji pacientovi podalo. Očkování proti prasečí chřipce však nařídil stát, a tak praktici nesouhlasí s tím, aby za případné komplikace nesli právní odpovědnost. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková lékaře uklidňuje, že odpovědnost za případné negativní účinky očkování ponese stát. Podle ní to vyplývá i ze smlouvy s farmaceutickou firmou, která vakcíny dodala.

V pondělí chce ministerstvo na svém webu zveřejnit právní analýzu, která detailně popíše, jak a za jakých podmínek bude stát za vedlejší účinky očkování proti prasečí chřipce ručit. Podle Kubka však řada praktických lékařů v obavách z případných postihů bude na podpisu "reverzu" od pacientů raději trvat.

Jeden z milionu

Podle hlavního hygienika Michaela Víta však k přílišným obavám z negativních účinků očkování není důvod. "Vedlejší účinky jsou podle vakcinologické společnosti minimální. Američané hovoří o tom, že zásadní vedlejší účinek se může objevit u jednoho z milionu. ČR objednala milion dávek, takže se dá očekávat, že u jednoho se mohou objevit závažnější komplikace," řekl Vít.

Mezi tyto vážné potíže může podle Víta patřit třeba tzv. anafylaktický šok, kdy pacientovi selže srdce i dýchání a upadne do bezvědomí.

Očkované pacienty však mohou postihnout i slabší obtíže jako nevolnost, třes nebo zvýšená teplota. Riziko vedlejších účinků však má téměř jakékoliv očkování.

Vít už minulý týden odhadl, že epidemie prasečí chřipky v Česku vypukne začátkem prosince. Za epidemii se považuje stav, kdy onemocní více než dva tisíce lidí na sto tisíc obyvatel. Po 4. prosinci má do Česka dorazit dalších 90 tisíc vakcín.

Aktuální situace okolo prasečí chřipky

Čtvrtá oběť

Prasečí chřipka si včera v Česku vyžádala další oběť. V nemocnici ve Valašském Meziříčí zemřel pětačtyřicetiletý Moldavec nakažený tímto virem. S největší pravděpodobností je důvodem úmrtí právě virus H1N1. "U muže nebyla prokázána žádná jiná nemoc," řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

V Česku jde celkem o pátý případ úmrtí v souvislosti s nákazou. Čtyři lidé včetně toho ve Valašském Meziříčí zemřeli na prasečí chřipku, jeden člověk s virem H1N1 podlehl leukémii.

Další pacient s virem prasečí chřipky v této nemocnici leží na ARO.

Varovná zpráva včera přišla z Norska, kde zachytili mutaci viru, který proniká hlouběji do dýchací soustavy a dva pacientu už zabil.

Další vakcíny

Do Česka by mělo po 4. prosinci dorazit dalších 90 tisíc vakcín proti prasečí chřipce. Očkování je určeno pouze pro vybrané chronicky nemocné pacienty, osoby nutné pro zachování chodu státu a zdravotnický personál.

Lék Tamiflu

Motolská nemocnice v pátek začala v lékárnách prodávat antivirotikum Tamiflu, které zabírá na vir prasečí chřipky. Je to alternativa pro pacienty, kteří proti této nemoci nebudou očkování.Tamiflu je dostupné pouze na recept.

HN, Jana Machálková

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…