Lékaři bez hranic v ČR
Organizace Lékaři bez hranic dnes otevřela v Praze svou kancelář - první v postkomunistických zemích. Přijímat a školit v ní budou české a slovenské dobrovolníky pro mise v zahraničí. Dosud s touto mezinárodní humanitární organizací, která poskytuje zdravotnickou pomoc lidem v ohrožených oblastech světa, spolupracovalo asi 30 českých a slovenských lékařů, zdravotních sester a logistiků. V současnosti jich pod záštitou Lékařů bez hranic působí v zahraničních misích devět.
"Schopnosti, znalosti, postoje a motivace lidí z České republiky a Slovenska byly vždy na úrovni a to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli zvýšit angažovanost v těchto zemích," řekl dnes novinářům přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ve Fakultní nemocnici v Ostravě - Porubě a člen představenstva rakouské pobočky Lékařů bez hranic Ondřej Šimetka.
Čeští a slovenští zdravotníci se podle něj neztrácejí ani ve světové konkurenci. Jeden z nich například míří do špičkového pohotovostního týmu, který organizace vysílá do těch míst na zeměkouli, kde je třeba rychlého zásahu. Dobrovolníky však Lékaři bez hranic neustále hledají. Poptávka je nejen po lékařích, ale i po zdravotních sestrách, logisticích a dalším odborném personálu. Bližší informace naleznou zájemci na internetové stránce www.lekari-bez-hranic.cz.
Lékaře bez hranic založila v roce 1971 skupina francouzských lékařů a novinářů. Nevládní organizace dnes pomáhá ve více než 70 zemích světa, kde má přes 2500 mezinárodních a 23.000 místních spolupracovníků. Tam, kde chybí základní zdravotní síť, provozují kliniky, bojují s epidemiemi a také školí tamní personál.
"Například uzbečtí lékaři jsou i dnes odkázáni na pomůcky, které se v České republice nepoužívají několik let," popsala svou zkušenost třiatřicetiletá internistka Dora Tomičková. Většinu z dobrovolníků tvoří spíše mladší lidé, ale najdou se i výjimky. "Na Východním Timoru jsem pracoval s belgickou anestezioložkou, které bylo 70 let," doplnil Šimetka. Část z lékařů se po několikaměsíční práci v rozvojových zemích vrací natrvalo domů, pro jiné se však pomoc v zahraničí stane celoživotním posláním.
Tomičková kvůli ní dala výpověď z práce. Vedle Uzbekistánu pracovala i v Barmě a Mosambiku a v současnosti se chystá na další cestu. Zřízení pražské pobočky podle ní ulehčí situaci možným zájemcům z Česka a Slovenska. Dosud si totiž vše museli vyřizovat ve Vídni.
"Pro ostatní, kteří se více zajímají o činnost organizace, tu budou webové stránky v českém jazyce, publikace a informační večery," dodala. Lékaři bez hranic nechtějí pouze pomáhat. Jejich dalším cílem je podávat svědectví o životě lidí v zemích sužovaných válkou a chudobou.
Zdroj: ČTK