Přeskočit na obsah

Lékaři bez hranic požadují vysvětlení bombardování nemocnice v Kundúzu

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/ Médecins Sans Frontières důrazně odsuzuje hrůzné bombardování nemocnice v Kundúzu v Afghánistánu. Při útocích zemřelo dvanáct spolupracovníků organizace a minimálně sedm pacientů včetně tří dětí, 37 lidí bylo zraněno, z toho 19 členů personálu nemocnice. Tento útok představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva.

Všechny indicie nyní ukazují na to, že bombardování bylo provedeno mezinárodními koaličními jednotkami. Lékaři bez hranic požadují úplnou a transparentní zprávu o jejich vojenských aktivitách nad Kundúzem v sobotu ráno. Lékaři bez hranic také požadují nezávislé vyšetření útoku a zajištění maximální transparentnosti a odpovědnosti.

Odporný útok

„Tento útok je odporný a představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,” řekla prezidentka Lékařů bez hranic Meinie Nicolai. „Požadujeme úplnou transparentnost ze strany koaličních sil. Je pro nás nepřijatelné, aby tyto strašné ztráty na životech byly jednoduše odbyty jako „vedlejší škody“.“

Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně 15minutových intervalech. Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty.

Kdo nemohl utéct, uhořel na lůžku

„Udeřily bomby a pak jsme slyšeli kroužit nad námi letadlo,“ řekl vedoucí programů Lékařů bez hranic v severním Afghánistánu Heman Nagarathnam. „Následovala přestávka a pak opět přišlo bombardování. To se několikrát opakovalo. Když se mi povedlo dostat se z kanceláře, byla hlavní budova nemocnice v plamenech. Lidé, kteří mohli, se rychle přesunuli do dvou bunkrů do bezpečí. Ale pacienti, kteří nemohli utéct, uhořeli v plamenech na lůžku.“ 

Bombardování se odehrálo navzdory tomu, že Lékaři bez hranic poskytli GPS koordináty nemocnice koalici i afghánské armádě a civilním úřadům naposledy v úterý 29. září, aby předešli útokům na nemocnici. Jak je v konfliktních oblastech běžné, Lékaři bez hranic informovali o přesné poloze nemocnice všechny strany konfliktu.

Po skončení útoku se týmy Lékařů bez hranic zoufale snažily zachránit životy zraněných kolegů a pacientů v provizorním operačním sále zřízeném v jedné z nepoškozených místností. Někteří z pacientů v kritickém stavu byli převezeni do nemocnice v Puli Khumri, vzdálené dvě hodiny jízdy.

Žádáme respekt ke zdravotníkům

„Kromě smrti našich kolegů a pacientů útok způsobil také to, že nyní jsou obyvatelé Kundúzu odříznuti od krizové zdravotní péče, a to právě v době, kdy je naše pomoc na místě nejpotřebnější,“ uvedla dále Nicolai. „Opět žádáme všechny strany konfliktu, aby respektovaly civilní a zdravotnická zařízení a zdravotnický personál, jak to vyžaduje mezinárodní humanitární právo.“

Od pondělního propuknutí bojů ošetřili Lékaři bez hranic 394 zraněných. V době bombardování bylo v nemocnici 105 pacientů a jejich ošetřovatelů, společně s 80 mezinárodními a místními spolupracovníky Lékařů bez hranic. Lékaři bez hranic vyjadřují upřímnou soustrast rodinám a přátelům svých kolegů a pacientů, kteří přišli při útocích o život. 

Spolupracovníci Lékařů bez hranic zabiti při bombardování nemocnice v Kundúzu

Ve 2:10 v sobotu 3. října bylo během vzdušného bombardování několikrát zasaženo a těžce poškozeno traumacentrum Lékařů bez hranic v Kundúzu. Až dosud byly potvrzeno 9 obětí z řad spolupracovníků Lékařů bez hranic, dalších 19 bylo zraněno. Lékařský tým na místě nepřetržitě pracuje, aby se postaral o zraněné pacienty a personál nemocnice.


Lékaři bez hranic informovali všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice

Lékaři bez hranic silně odsuzují hrůzné bombardování nemocnice v Kundúzu, která byla plná personálu a pacientů.

Organizace ujišťuje, že všechny válčící strany, včetně Kábulu i Washingtonu, byly jasně informovány o přesném umístění (GPS koordinátech) zařízení Lékařů bez hranic - nemocnice, budovy personálu, kanceláře a vzdálené stabilizační jednotky v Chardaru (na severozápad od Kundúzu).

Tak jako ve všech válečných kontextech, Lékaři bez hranic během několika posledních měsíců opakovaně komunikovali o přesné poloze svých zařízení se všemi stranami, naposledy se tak stalo 29. září. Bombardování pokračovalo ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje.

Lékaři bez hranic naléhavě žádají vysvětlení, co přesně se stalo a jak mohlo dojít k podobné tragédii.


Doplnění počtu obětí bombardování nemocnice

S velkou lítostí potvrzujeme, že bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu si dosud vyžádalo devět obětí z řad pracovníků Lékařů bez hranic. Podle posledních zpráv bylo 37 lidí během bombardování vážně raněno, z toho 19 jsou pracovníci Lékařů bez hranic.

Několik nejvážněji raněných bylo převezeno na stabilizaci do nemocnice v Puli Khumri, dvě hodiny cesty od místa neštěstí. Mnoho pacientů a pracovníků se však dál pohřešuje. Počty obětí a raněných stále rostou v návaznosti na to, jak postupně získáváme jasnější obraz o následcích tragického bombardování.


„Jsme hluboce šokováni tímto útokem, zabitím našich zaměstnanců a pacientů a těžkými škodami, které bombardování způsobilo na rozsahu poskytované zdravotní péče v celém Kundúzu,“ uvedl Bart Janssens, operační ředitel Lékařů bez hranic. „Dosud neznáme přesný počet obětí. Náš lékařský tým poskytuje první pomoc a ošetřuje zraněné pacienty a personál nemocnice a sčítá zabité. Vyzýváme všechny válčící strany, aby respektovaly bezpečí zdravotnických zařízení a personálu.“

Od pondělí, kdy v Kundúzu propukly boje, ošetřili Lékaři bez hranic 394 raněných. V době bombardování bylo v nemocnici 105 pacientů a jejich ošetřovatelů a více než 80 mezinárodních a místních spolupracovníků Lékařů bez hranic.

Nemocnice Lékařů bez hranic je jediné zařízení svého druhu v celém severovýchodním Afghánistánu, které poskytuje bezplatnou život zachraňující úrazovou péči. Zdravotníci Lékařů bez hranic ošetřují všechny pacienty podle jejich zdravotních potřeb bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení a etnickou či politickou příslušnost.

Lékaři bez hranic začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V Kundúzu, stejně jako ve zbytku Afghánistánu, působí vedle sebe místní i mezinárodní spolupracovníci, kteří poskytují co nejkvalitnější léčbu a ošetření. Lékaři bez hranic podporují Ministerstvo veřejného zdraví v nemocnici Ahmed Šáh Baba na východě Kábulu, v porodnici Dasht-e-Barchi v západním Kábulu a v nemocnici Búst v Laškar Gáhu v provincii Hílmand. V Chóstu na východě země provozují Lékaři bez hranic vlastní porodnici. Lékaři bez hranic se pro své operace v Afghánistánu spoléhají výhradně na soukromé příspěvky a nepřijímají pro ně finance od žádné vlády.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

http://www.lekari-bez-hranic.cz

Lékaři bez hranic působí ve více než 70 zemích světa

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontieres, MSF) poskytuje pomoc potřebným ve světě už 44 let. V sobotu při bombardování nemocnice MSF v severoafghánském městě Kunduz přišlo o život nejméně 19 lidí, z toho 12 pracovníků této organizace:

   Případy násilí vůči MSF:
    - V roce 2001 byli uneseni dva pracovníci MSF v Kolumbii a v Čečensku; po šesti respektive osmi měsících byli bez újmy propuštěni.
    - V roce 2002 byl v Dagestánu unesen koordinátor lékařů MSF Arjan Erkel. Po dvaceti měsících zajetí, 11. dubna 2004, byl propuštěn.
    - V červnu 2004 bylo v Afghánistánu zastřeleno pět pracovníků organizace. Zemřeli při útoku na své vozidlo v severozápadní provincii Badghís.


    - MSF je nevýdělečná soukromá organizace, která se především zaměřuje na poskytování zdravotní péče obětem přírodních katastrof, válečných konfliktů a epidemií. Působí ve válkami postižených regionech a v rozvojových zemích. Její jednání nepodléhá žádným politickým, náboženským či ekonomickým zájmům.
    - V terénu mají MSF ve více jak 70 zemích světa asi 2600 zahraničních spolupracovníků - lékařů, zdravotních sester, porodních asistentek, farmaceutů, psychologů a administrativních pracovníků, po jejichž boku pracuje přibližně 30.000 místních zaměstnanců.
    - Organizace je financována z 80 procent ze soukromých zdrojů, dárců a nadací, zbytek tvoří vládní dotace, její roční rozpočet činí asi 610 milionu dolarů.
    - MSF jsou celosvětovým hnutím. Řídí jej mezinárodní rada se sídlem v Ženevě, pod niž spadá pod 24 národních kanceláří. Jednotlivé humanitární a zdravotnické projekty řídí samostatně pět operačních center - v Paříži, Ženevě, Bruselu, Amsterdamu a Barceloně. V čele rady stojí od října 2013 Joanne Liu.
    - Organizaci založili 20. prosince 1971 francouzští lékaři Bernard Kouchner a Max Récamier.
    - Jen jednou musela MSF zažádat o vojenskou intervenci, a to v roce 1994 během genocidy ve Rwandě.
    - V roce 1979 se od MSF oddělila skupina lékařů vedená Bernardem Kouchnerem a založila organizaci Lékaři světa.
    - V roce 1999 obdrželi Lékaři bez hranic Nobelovu cenu za mír.
    - Česká pobočka MSF byla otevřena 24. ledna 2007.


 

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…