Lékaři: Babiš by teď měl být tvrdý
Ředitelé vítají, že ministerstvo financí nakonec dvě miliardy do nemocnic pošle. Poté by ale ministr financí měl přimět ministra zdravotnictví k tomu, aby dokončil sérii opravdu účinných protikorupčních opatření. Přilévat další peníze do černé díry nemá smysl, vyplývá to z odpovědí zdravotníků pro Medcial Tribune.
„Zrušení poplatků v nemocnicích byl podle mne populistický krok – tyto poplatky měly být zachovány, protože veřejností byly ze všech poplatků nejlépe přijímány. Když už je vláda zrušila, tak by je teď měla vykompenzovat bez zbytečné prodlevy, protože v rozpočtu nemocnic citelně chybějí. Na druhou stranu chápu, pokud ministr financí chce podmínit další uvolňování financí do zdravotnictví tím, že ministerstvo zdravotnictví zajistí základní kroky ke zpřehlednění toku financí. Takže plně schvaluji snahu o zveřejnění všech smluv včetně úhradových dodatků, zavedení referenčních cen a další,“ říká MUDr. Lukáš Velev, ředitel nemocnice Jihlava.
Dolít peníze a rozkrýt korupci
Podobný názor má také Martin Grolmus, ředitel Nemocnice následné péče LDN v Horažďovicích. „Čekat na to, až se "rozkryjí" všechny nepravosti ve zdravotnictví, a teprve pak "dolít" chybějící peníze za zrušené regulační hospitaliztační poplatky nemocnicím, může trvat příliš dlouho. Ale je možné začít s přípravou převodu těchto finančních prostředků do nemocnic a současně činit kroky potřebné pro odhalování korupce - čili uveřejňovat všechny smluvy pojišťoven se zdravotnickými zařízeními, ale včetně úhradových dodatků a vyúčtování, současně zřízovat komise, které budou regulovat pořizování velmi nákladných přístrojů, řešit centrální nákupy atd.“ domnívá se ředitel Grolmus.
Také zdravotní sestry jsou pro, aby další peníze do zdravotnictví neputovaly, dokud nebude jisté, že odtud neodtečou do soukromých kapes. „Když dávám někam svoje nebo svěřené peníze, chci vědět, co s nimi bude, jestli se nerozkradou nebo nebudou vyhozeny zbytečně, takže s ministrem financí v tomto souhlasím. Co mě trochu zaráží, je to, že se korupční jednání ve zdravotnictví spojuje v některých mediích a prostřednictvím některých politiků převážně s lékaři, přičemž si myslím, že lékaři jsou většinou ti poslední, kdo se na korupci podílí. Samozřejmě všichni asi nejsou lilie, ale nejvíce peněz uniká ze zdravotnictví díky podivným zakázkám a neprůhledným smlouvám. A za to snad nemůžou lékaři,“míní Lenka Šnajdrová, ředitelka webu pro zdravotníky Osterovatelstvi.cz.
Už žádné další peníze. Nyní je na řadě ministr Němeček.
Praktický lékař Bohumír Šimek říká, že v tuto chvíli nemá cenu do zdravotnictví dávat jakékoliv další prostředky:
„Pokud je pravda, že se z našich peněz na naše zdraví ztrácí až padesát miliard korun ročně, pak nemá cenu dolévat do zdravotnictví peníze, dokud se nepokusíme ten cedník alespoň částečně ucpat,“ říká Bohumír Šimek a dodává: „Je sice pravda, že poslední "pravicové" vlády poškodily zdravotnictví různým levičáckým zvyšováním daní a ČNB to dovršila devalvací koruny, ale být Andrejem Babišem, rozhodně bych neházel další peníze do zdravotnického cedníku, pokud by nebyla ochota hledat úspory.Ty úspory však nesmí být na úkor personálu! Nač mají politici své zástupce v dozorčích radách pojišťoven? Určitě ne proto, aby dozorovali tunelování! Proč nejsou smlouvy s pojišťovnami transparentní? Samozřejmě se nabízí odpověď, aby byly snáze tunelovatelné. Pak ale se nedivme Andreji Babišovi, že se na tom tunelování nechce podílet.“
Kroky ministra financí komentují také lidé mimo zdravotnictví, například ing. Miroslav Fiurášek, který je čtenářem Medical Tribune. „Myslím, že ve snaze Andreje Babiše nelze mluvit o nějakých reformách jejichž cílem je šetření a škrcení peněz na péči, ale jde o snahu o zastavení systematických úniků peněz ze zdravotnictví do soukromých rukou, které jsou obrovského rozsahu, dle některých odhadů až v desítkách miliard. A mechanismy pro vyvádění těch finančních prostředků jsou již zabudovány uvnitř systému zdravotnictví. Toky peněz ven ze systému zdravotnictví jsou pak řízeny a kontrolovány, přímo přes některé zainteresované lidi na VZP a ministerstvu zdravotnictví. A to je v civilizovaném státě naprosto špatná situace,“ komentuje čtenář MT.
Ne všichni zdravotníci jsou ale návrhy ministra Babiše nadšeni. Například předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko nevidí ve zveřejňování smluv s pojišťovnami žádný velký přínos. „Zveřejňování smluv ambulantních specialistů vzhledem k jednoznačnosti a obecné platnosti pravidel, podle nichž všichni fungují, je nesmysl. Rozdíly jsou jen odrazem odbornosti, přístrojového a personálního vybavení a rozsahu ordinačních dob. Žádné jiné. A pokud nemám pravdu a rozdíly existují (v což nevěřím), nechť jsou zveřejněny jen ty odlišnosti. Pak ale v celém rozsahu,“ domnívá se MUDr. Jojko, který má námitky i k požadavku centrálních nákupů.
„Osobně nejsem toho názoru, že by přesun pravomoci nákupu z více lidí na jednoho měl v sobě jakýkoli protikorupční potenciál. Myslím, že daleko efektivnější by bylo zavést účinnou protikorupční motivaci příslušných nákupčích na všech třeba i současných úrovních. Co se týče požadavku na vytvoření referenčních cen, lze souhlasit. Za ideální bych považoval znovuobnovení fungování dohodovacího řízení k seznamu výkonů, které se tím z podstaty svého poslání zabývalo. V roce 2008 bylo ale zrušeno. Na MZ sice pracuje skupina, která se snaží jeho práci suplovat, nemá k tomu ale potřebné pravomoci,“ říká předseda ambulantních specialistů.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz