Lékaři a definice střední třídy
Podle OECD patří české zdravotnictví k nejefektivnějším, což (jak všichni víme) je v důsledku hrubého podcenění práce lékařů. Napříč politickým spektrem panoval konsensus, že zdravotničtí pracovníci zaslouží lepší finanční ohodnocení, jen se těžko hledaly zdroje a také cesty (aby navýšení ze státního rozpočtu neskončilo „v betonu“ nebo v podobě dalšího předraženého CT).
V tomto kontextu by se zdála na první pohled úsměvná „daňová kalkulačka“ z dílny ČSSD, která vyřadila lékaře ze střední třídy a spolu s dalšími českými kvalifikovanými odborníky živícími se vlastní hlavou a rukama (chirurgové) je překvalifikovala do skupiny velkopodnikatelů a spekulantů. Na jednu stranu se hledají způsoby, jak lékařům přidat, aby se jim vzápětí v podobě progresivního zdanění sebralo více, než původně dostali.
Doufejme, že to byl nepovedený žertík v rámci předvolební kampaně, která cílí za typickou českou vlastnost: závistivost. Možná si pan Sobotka měl vybrat jiné poradce, kteří by mu podsunuli názor, že úspěšný politik by měl lidi sjednocovat, nikoli rozdělovat. Druhou skutečností, kterou za nutné ctít: silná střední třída je motorem společnosti a zárukou stability.
Lékařů je v mnoha regionech nedostatek již nyní, třetina studentů plánuje jít po promoci okamžitě pracovat do ciziny. Kdo pak bude léčit (nejen) vysloužilé politiky, až zajde jejich kariérní hvězda? České zdravotnictví funguje, ale ustojí další „experimenty“ ze strany pologramotných?
Zdroj: MT