Lékaře zlobí, že musí nadále zrušené poplatky vykazovat, i když jsou v nulové výši
Regulační poplatky u lékaře byly sice od 1. ledna zrušeny, avšak lékaři je nadále musí povinně vykazovat, a to v nulové výši.
„Je to tak. Poplatek se oficiálně nadále pojišťovnám vykazuje, aby ho mohly kompenzovat. Je to stejná administrativní zátěž jako doposud,“ potvrdila na dotaz Medical Tribune mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Vysvětlila, že pokud by to pro pojišťovnu nedělali, nemá nemocnici pojišťovna podle čeho výpadek dorovnat. „Je to tedy i v našem zájmu,“ dodala.
Pojišťovny tvrdí, že výkazy nulového poplatku potřebují kvůli tomu, aby věděly, kolik mají komu zaplatit dohodnuté kompenzace za zrušený poplatek.
Například Všeobecná zdravotní pojišťovna má na vyplacení náhrady jako kompenzaci za zrušené poplatky u lékaře a v lékárnách vyhrazeno pro letošní rok celkem 1,4 miliardy korun.
"V praxi to bude vypadat tak, že praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či nemocniční ambulance budou pojišťovně vykazovat speciální kód a VZP jim za něj bude následně platit částku 30 korun," vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka nicméně administrativní zátěže přece jen ubylo. „V souvislosti se zrušením regulačních poplatků administrativní zátěže jistě ubylo. Tedy v rámci toho, že zmizel proces jejich výběru a práce s vypisováním příjmových dokladů,“ uvedl pro MT MUDr. Jojko.
"My jsme navrhovali, že uděláme refundaci poplatků podle toho, jak vypadaly průměrné měsíce loňského roku u jednotlivých lékařů či zdravotnických zařízení. Pojišťovny však řekly, že by to bylo nespravedlivé, a požadovaly tento systém," uvedl v MF Dnes předseda zdravotního výboru Sněmovny Rostislav Vyzula (ANO). Uznává však, že účtování nulové částky je zbytečnou byrokracií a zátěží lékařů i lékárníků a hodlá na nejbližší správní radě VZP tuto problematiku řešit a hledat jiné řešení.
Loňských jednání o formě kompenzace poplatků mezi zástupci lékařské obce a zástupci pojišťoven se zúčastnilo i Sdružení ambulantních specialistů.
„Když jsme v době ohlášení záměru rušit regulační poplatek uvažovali, jakou budeme žádat cestu k jejich kompenzaci, šlo o to, aby zde - a to bylo i slíbeno vedením MZ - nebyl žádný strop. Ani absolutní ani daný úhradovým vzorcem. A tak se nám příkladem stal kód 09555 (vyšetření dítěte do 6 let věku), který je hrazen "volně výkonově" mimo jakékoli limity. Jen se prostě vykáže spolu s klinickým vyšetřením. Druhou možností bylo navýšení bodového ohodnocení klinických vyšetření. Tady by ale právě hrozilo, že bychom se limitaci vzorcem nevyhnuli a také technika navýšení by mohla být obtížná. Bodové hodnoty všech výkonů jsou dané tzv. kalkulačním vzorcem a ten by bylo třeba u těchto výkonů změnit nebo začít ignorovat,“ vysvětlil MT předseda SAS Jojko. „A administrativní zátěže jsme se přitom nebáli. Naprostá většina ambulancí užívá k výkazu výkonů PC programy, které obsahují možnost tzv. tlačítek, pod něž si můžete spojit libovolný počet Vašich výkonů. Nemusíte pak jednotlivé činnosti "datlovat" zvlášť, ale vykážete je společně stiskem jedním prstem,“ poznamenal MUDr. Jojko.
Poplatky zrušeny, návštěv v ordinacích přibývá
"Souhlasím s tím, že s výkaznictvím RP je to jako v říši Járy Cimrmanna... nicméně počítačový program je na to připraven a jedním kliknutím naplním požadavek vykázat nulu..," uvedl místopředseda SVL ČLS JEP a praktický lékař Otto Herber.
Podle něj málokteré účetnictví tolikrát vykazuje nulu a předpokládá, že v konečném účetnictví 31.1. těch nul vykáže stejně jako v referenčním období roku 2013.
"Že by jich bylo méně pochybuji, protože od prvního ledna letošního roku se významně množí opakované návštěvy pacientů. Zatímco dříve měli snahu řešit své problémy při jedné návštěvě, nyní si klidně dojdou dvakrát za týden a pokaždé s jiným problémem," poznamenal MUDr. Herber.
"Uvidíme jak to bude dále, ale v tuto chvíli lze spekulovat, že opakované návštěvy budou prodlužovat čekací doby v našich čekárnách. Rovněž jsem zaznamenal za prvních 12 dnů nárůst návštěv domácnosti... a jak známo, ta je v systému jistě dražší...," dodal praktický lékař v Kralupech nad Vltavou.
Obavy, že v budoucnosti se ze kompenzace zruší
Ambulantní lékaři se ale obávají toho, že by se kompenzace v budoucnosti mohly omezit nebo dokonce zcela zrušit. Přemýšlí proto nad jinými cestami.
„Současná zkušenost z letošního roku, kdy vedení MZ nedodrželo slib plné kompenzace výpadku příjmů v rámci rušení RP a dalo jí strop, nás ale vede již nyní k úvaze, že budeme pro další období hledat jiné cesty. Na tomto místě mohu avizovat, že jednou z možností, kterou reálně zvažujeme, je žádat návrat k myšlence navýšit o 30,- Kč ohodnocení těch klinických vyšetření. Bude to možná, jak jsme napsal výše, obtížné, jde ale o to, že máme nyní nalomenou důvěru k našim politikům. Letos proti svým slibům dali kompenzacím strop, příští rok by mohli přes naše hlasité upozorňování na kompenzaci regulačních poplatků úplně "zapomenout". A to nechceme. Ani pro rok 2016, ani pro další,“ uvedl Zorjan Jojko.
Peníze budou až za více než rok
Sdružení ambulantních specialistů se navíc nelíbí, že lékaři nebudou dostávat kompenzaci za zrušené poplatky průběžně , ale až za více než rok poté, co si pojišťovna dodané výkazy zpracuje.
„Ambulancím ubylo a ubude finančních prostředků, které měly pro potřebu svého provozu aktuálně k dispozici. A tím teď nemyslím jen ten absolutní strop v jejich kompenzaci daný úhradovou vyhláškou nebo jen naplněnost pokladničky mincemi. Jde o to, že přinejmenším část pojišťoven (ZP) má záměr výpadek našich příjmů v rámci rušení regulačních poplatků kompenzovat až v rámci ročního vyúčtování, tj. až do 120 dnů po konci letošního roku. A mít peníze hned nebo až za rok může být místy dosti podstatný rozdíl. Proto je t.č. automatickou součástí témat při vyjednávání se ZP o dodatcích i otázka přesunu alespoň části těchto peněz do našich zálohových plateb,“ upozornil předseda SAS MUDr. Jojko.
cin, www.tribune.cz
Zdroj: