Lékař: Stát péči praktických lékařů podceňuje a nepodporuje ji
Český stát podle praktických lékařů podceňuje a dostatečně nepodporuje jejich péči. Oboru pak nepřiznává ani potřebnou prestiž, takže od něj odrazuje i budoucí doktory. Po skončení mezinárodního sympozia o praktickém a rodinném lékařství to řekl vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství a prezident akce Bohumil Seifert.
Podle dostupných informací se 70 procent kontaktů lékaře s pacientem odehraje v ordinacích praktiků. Primární péče přitom nejvíc ovlivňují celkové náklady ve zdravotnictví. V ČR se již léta hovoří o tom, že by se pacienti z drahé nemocniční péče měli přesouvat do levnějších ambulancí.
Podle Seiferta doktorům díky zkracování nemocniční léčby i stárnutí společnosti klientů přibývá. Stát na tyto změny však zatím nezareagoval. Prostředky na primární péči se snižují, uvedl lékař. "Stát by měl jak ideově, tak finančně i organizačně podporovat praktické lékařství, aby si do budoucna zajistil co nejvyšší kvalitu péče," dodal.
Sympozia se zúčastnilo na 120 lékařů z desítky postkomunistických zemí. Jednotlivé státy přistupují k praktické péči různě a jejích možností při prevenci, úsporách nákladů či vlivu na zdraví obyvatel využívají rozdílně. Podle Seiferta podobně jako v ČR jsou na tom například slovenští praktici. Čeští lékaři jsou ale na rozdíl od nich organizovanější a mají lepší finanční podmínky.
Nejlépe z postkomunistických zemí primární péči podle Seiferta využívají Slovinci. Raketový nástup má Estonsko, rozvoj zaznamenávají i zbývající pobaltské země. "Bohužel v klíčových aspektech, jako je třeba podpora přípravy v oboru, jako kdyby český stát neposlouchal, o čem se v Evropě mluví," řekl Seifert.
Tento přístup státu podle něj budoucí doktory od oboru odrazuje: "Medici vidí nespokojené praktické lékaře, kteří nepracují v ideálních podmínkách a jsou přetíženi, a pak si obor nevybírají. To představuje pro primární péči špatnou perspektivu."
V Česku působí na 40.000 lékařů, z nich je 5000 praktiků pro dospělé a 2200 pro děti a dorost. Do primární péče putuje 5,5 procenta ze zhruba 170 miliard korun, s nimiž zdravotní pojišťovny ročně hospodaří.
Zdroj: ČTK