Přeskočit na obsah

Lékař se už nemohl dívat na tunely ve zdravotnictví. Tak uprchl do čajovny

Je tomu už 11 let, co liberecký dětský lékař Ivan Brabec odešel z praxe. „Za tu dobu je ale situace ve zdravotnictví ještě horší,“ konstatuje. „Žádná smysluplná reforma neproběhla,“ upozorňuje.

V současnosti ho rozčiluje expanze sítě ordinací praktických lékařů Moje ambulance. „Běžný lékař může mít na dveřích ordinace jen malou informační tabulku. Oni mají své placené náhončí v obchodním centru. To je prasárna nejhrubšího zrna, která nemá s etikou v medicíně co dělat. To z ní uděláme rvačku jako u mobilních operátorů, kteří se o klienty perou jako psi o kost?" ptá se.

Podle Brabce jde o tunel na české zdravotnictví, který politici tolerují. „Poskytovatelé téže služby mají diametrálně odlišná pravidla. To je přece porušení hospodářské soutěže,“ myslí si lékař.

Vyzobávají nejzdravější pacienty na úkor ostatních lékařů

V Liberci zmiňovaná síť začala působit začátkem letošního roku jako šestnáctá ordinace v České republice. Jen za první měsíc nabrala několik stovek klientů. Získává je přes náborovou agenturu, která oslovuje zákazníky procházející obchodním centrem Forum v centru Liberce. Což se Brabcovi, jehož manželka je praktická lékařka, hrubě nelíbí.

„Když bych já běhal po náměstí a přemlouval lidi, ať přejdou jako pacienti k mé manželce, lékařská komora mě vyloučí,“ konstatuje.

„Navíc zatahují do medicíny reklamní záležitosti typu akce pro studenty. Slibují jim různé výhody. Nabízejí on-line registraci. Doktor tohle nesmí, jakto, že to mají povoleno oni? Jsou zaměření zcela jasně na mladou a střední generaci. To znamená na lidi zdravé, na které nejsou potřeba velké náklady. O seniory takový zájem nemají. Vyzobávají si ty nejzdravější pacienty a na stávající ordinace nechávají ty zbývající,“ zmiňuje.

VZP úmyslně přivádí k bankrotu

V tomto bodě se shoduje s filozofem Václavem Umlaufem, který podobné praktiky vypozoroval u jisté zdravotní akciovky, která se také zaměřuje na lidi v produktivním věku, takže vykazuje zisk.

„Souběžně s tím je úmyslným podfinancováním přiváděna k bankrotu Všeobecná zdravotní pojišťovna, aby mohla být následně privatizována. A pravděpodobným nástupcem je zmíněná akciovka se zdravím,“ vysvětluje Umlauf.

Podle Brabce se jedná o tunel na české zdravotnictví, který politici tolerují. Obrátil se i na prezidenta lékařské komory Kubka. „Dostal jsem odpověď, že majitelem Mojí ambulance je akciovka, tudíž nelékař, a proto na něj lékařská komora nemůže,“ objasňuje.

„Existuje Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže. Proč nezasáhne? Poskytovatelé téže služby mají diametrálně odlišná pravidla. To je přece porušení hospodářské soutěže,“ myslí si lékař.

Schizofrenik obvinil lékaře, že mu dává pervitin

Ivan Brabec pracoval jako dětský lékař v Liberci 23 let. Na prahu padesátky však mediínu opustil a začal pracovat v čajovně. Vadil mu všudypřítomný stres, kdy je lékař vlastně neustále jednou nohou v kriminále.

Ještě než začal studovat medicínu, absolvoval nultý ročník na Dětské klinice v Praze. „Za ten rok jsem do márnice odvezl dvaadvacet dětí,“ vzpomíná na otřesné zážitky. I ve své praxi se setkával s psychicky náročnými případy. „Nezapomenu třeba na rodinu, kterým vypadlo roční dítě z okna. Otec, který ho měl hlídat, byl totiž totálně namol.“

Žádná reforma neproběhla. I kvůli Klausovi a Zemanovi

Lékaři se nelíbí současné poměry ve zdravotnictví, které se podle něj mělo reformovat v devadesátých letech. „Tehdy byla společnost ochotna si utáhnout opasky. Protože každá reforma bolí. Nečinnost vyčítám tehdejším premiérům Klausovi a Zemanovi. Žádná smysluplná reforma zdravotnictví neproběhla,“ uvědomuje si Brabec.

Jediné, čeho podle něj dosáhli, je to, že donutili praktické lékaře k privatizaci. „Do čehož jsme se příliš nehnali. Pro nás je hlavní léčit pacienty, a podnikatelská nadstavba není pro značnou část z nás nic zajímavého a mnohdy v tom neumíme chodit,“ uvádí.

Psychický tlak z ordinace vyměnil před 11 lety za klid čajovny. Přispělo k tomu i to, že se začal zajímat o východní filozofie. Zprvu úspěšná a oblibená čajovna však silně pocítila současnou hospodářskou krizi. A také asi to, že čaj není naším národním nápojem a Češi chodí spíše na pivo. Čajovna tak funguje už jen do konce března a Ivan Brabec se začne věnovat alternativní medicíně – homeopatii a akupunktuře...

Parlamentní Listy

Zdroj: Parlamentní Listy

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…