Přeskočit na obsah

Lékař posekaný mačetou žaluje ČR

Psychiatr Karel Hynek, kterého v roce 2003 napadl jeho pacient a způsobil mu těžká zranění mačetou, podal 1. prosince žalobu na Českou republiku. Žádá odškodnění za nečinnost policie, protože ji několikrát na hrozící nebezpečí upozorňoval, ale ochrany se nedočkal. ČTK to řekl Hynkův advokát Jan Mach.

Pacient Michal Ulom je nyní v psychiatrické léčebně a jeho trestní stíhání bylo zastaveno. Podle znalců trpí jednatřicetiletý muž vážnou duševní poruchou s bludy a sexuální deviací - homosexuální pedofilií a sadismem. Jeho pobyt na svobodě by byl pro společnost nebezpečný. Právě kvůli zvráceným sexuálním představám začal Ulom Hynka navštěvovat. Časem však začal mít pocit, že mu chce lékař ublížit. Pocit v květnu 2003 vyústil v útok mačetou v lékařově pražské ordinaci. Hynek byl po Ulomově útoku s těžkým zraněním hlavy a rukou převezen v bezvědomí do nemocnice. Po dvou náročných operacích byl z nemocnice propuštěn.

Znalci potvrdili, že mužovy ovládací a rozpoznávací schopnosti byly v době činu zcela vymizelé. Psychiatr Hynek ale se závěry kolegů psychiatrů nesouhlasí. Lékař se nejdříve obrátil na ministerstvo spravedlnosti, které v takových případech zastupuje český stát, se žádostí o statisícové odškodnění za bolest, ušlý výdělek a snížené společenské uplatnění kvůli postupu policie. Mach řekl, že ministerstvo mělo šest měsíců na rozhodnutí, zda odškodnění vyplatí nebo ne. Po půl roce, kdy nedostali žádnou reakci, což zákon umožňuje, podal žalobu. Jakou sumu psychiatr žádá, nechtěl sdělit. "Není to málo," řekl.

Obhájce se v žádosti opírá především o závěry kontrolních orgánů ministerstva vnitra, které prý zjistily v postupu policie pochybení. "Pan Hynek tam chodil a prosil o pomoc, že je mu vyhrožováno, ale policisté to jen zapsali," řekl Mach. V jednom případě prý věc odložili, protože lékař na své tvrzení neměl svědky. Podruhé mu už nebezpečí potvrdily další osoby. Hynek prý stihl ještě žádost policii dvakrát zopakovat, měsíc na to ho Ulom napadl.

Policie ale začala pacienta stíhat za nebezpečné vyhrožování až půl roku poté, tedy v době, kdy byl již stíhán za vražedný útok. "Kdyby konali, jak měli, tak by se tragedie nikdy nestala," tvrdí Mach.

Ministerstvo na žádost neodpovědělo, protože má o odpovědnosti státu pochybnosti. "V uvedeném případě ministerstvo spravedlnosti jednající za Českou republiku nedospělo k závěru, že by beze všech pochybností byla ve smyslu zákona č. 82/1998 Sb. dána odpovědnost státu tak, jak je dovozována žadatelem panem docentem MUDr. Karlem Hynkem, CSc., a proto požadovaná náhrada škody nebyla poskytnuta," vysvětlilo svůj postup ministerstvo.

Případ má nyní na stole obvodní soud pro Prahu 2, který bude o věci rozhodovat.

Známý pražský advokát Jiří Teryngel ke kauze řekl, že případy žaloby českých občanů na stát jsou poměrně časté. Lidé se nejčastěji dožadují náhrady za dobu strávenou ve vazbě nebo nákladů na obhajobu.

V tomto konkrétním případě prý bude muset policie dokazovat, že konala správně a nemohla poškozenému pomoci. Teryngel věc přirovnal k situaci kolem Petra Zelenky, který je obviněn z osmi vražd v havlíčkobrodské nemocnici. "Kdyby mezi podáním trestního oznámení nemocnicí a zatčením Zelenka někoho zabil, tak by se příbuzní mohli domáhat náhrady na základě úplně stejného principu," řekl Teryngel.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…