Lék nebezpečný kvůli záměně obsahu není v ČR registrován
Polský lék Corhydron není v Česku registrován a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemá žádné indicie, že by byl v tuzemsku k dostání, reagovala mluvčí SÚKL Věra Černá na informace, že výrobce do balení léku proti astmatu a alergiím omylem naplnil jiný, potenciálně smrtelný lék.
"Místo obsahu kortikoidního hormonu byl nejméně v jednom případě u daného léku zachycen obsah suxamethonia, které působí dočasnou ztrátu funkce kosterního svalstva, včetně dýchacích svalů. Tento lék, který vyrábí polská farmaceutická společnost Jelfa, není v ČR registrován a SÚKL nemá žádné indicie, že je v ČR přítomen," sdělila ČTK mluvčí.
Podle agentury PAP byla všechna vyměněná balení distribuována pouze na polském trhu. Do oběhu se dostalo zhruba 6600 balení vadných léků, přes 1000 jich již bylo staženo. Firma kvůli tomuto skandálu zastavila v noci na dnešek veškerou výrobu.
Černá připomněla, že polský výrobce zaregistroval v Česku několik léčivých přípravků, z nich je v použití pouze jediný. S ohledem na odlišnost výroby a lékové formy tohoto přípravku od přípravku Corhydron nepřipadá podle SÚKL v úvahu možnost obdobné záměny jako v Polsku. Pro pacienty tedy podle českého lékového úřadu nevznikají žádná rizika, ani ve vztahu k jiným lékům tohoto výrobce není potřebné v ČR uplatňovat jakákoliv opatření.
Polské úřady přišly na záměnu, když byly dvě ženy na východě země po užití zaměněného léku hospitalizovány; od počátku roku se prý podobných případů vyskytlo osm. Národní ústav zdraví již zaznamenal v Polsku 312 pacientů, kteří si koupili corhydron. Policie osoby informovala, že nesmějí lék užít.
Zdroj: ČTK