Přeskočit na obsah

Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla

Jedná se o návrh, který umožní reexport léků určených pro český trh jen se souhlasem výrobce. Zároveň zavádí emergentní způsob dodávek nedostatkových léčiv, kdy má být výrobce povinen zajistit na vyžádání dodávku svého léku do jakékoli lékárny do dvou pracovních dnů.

Ministerstvo zdravotnictví tento návrh poslalo poslancům zdravotního výboru na začátku prosince s tím, že by mohl jít sněmovnou jako pozměňovací návrh k jiné novele zákona o léčivech, která zavádí sdílený lékový záznam. Přeskočilo by se tak projednávání ve vnitřním a vnějším připomínkovém řízení včetně legislativní rady vlády a projednávání na vládě.

„Emergentní systém potřebujeme řešit urgentně. Pokud bychom předkládali vládní návrh, na sněmovní výbor se dostane za půl roku. My přitom potřebujeme problém s nedostupností léčiv v lékárnách řešit hned. Proto se to snažíme navrhnout. Problém je závažný,“ vysvětloval poslancům na prvním prosincovém zasedání výboru Vojtěch.

 

Čtěte také

 

Poslanci ale na jeho slova neslyšeli. „To, že vláda chce přílepky pozměňovat vlastní vládní návrh, je špatné a zavádělo by to nešťastnou praxi do budoucna, kdybychom to tolerovali,“ uvedl poslanec Petr Pávek (STAN) a rozpoutal tím širokou debatu. „Pozměňovací návrh chápu jako úpravu něčeho na dvě tři stránky. Aby to bylo 67 stránek, to je podle mě vkládání zákona do zákona. Navíc, pokud se dobře pamatuji, bylo ministerstvem slíbeno, že se to bude projednávat jako samostatný zákon. Jestliže neproběhlo vnitřní a vnější připomínkové řízení o takto velké materii, pak porušujeme základní principy, kvůli kterým tady sedíme,“ uvedl poslanec David Kasal (ANO).

„Takto rozsáhlý materiál je věc, která je velmi riziková. Na stole by neměla v tuto chvíli být, vyžaduje to oponenturu a projednání,“ připojil se poslanec doc. Bohuslav Svoboda (ODS). „Mám pocit, že to přinese víc zla než užitku. Taky může dojít k tomu, že nebude nic, ani lékový záznam, ani emergentní systém,“ poznamenal místopředseda výboru Jiří Běhounek (ČSSD).

Jak potvrdila o týden později Věra Adámková coby zpravodajka k novele o lékovém záznamu, nakonec si ministerský materiál nikdo z poslanců jako pozměňovací návrh neosvojil. Ministerstvo proto ještě před Vánoci pošle svůj návrh standardně jako novou novelu do připomínkového řízení. Podle náměstka ministra Filipa Vrubela to bude znamenat, že návrh dojde do sněmovny o půl roku později. „Záměr jsme už konzultovali s ÚOHS, vládním odborem kompatibility, máme pozitivní stanoviska. Chtěli jsme vyslyšet to, že někteří poslanci v průběhu letošního roku volali po tom, abychom rychle zajistili dostupnost. Proto jsme to zkusili předložit. Poslanci to odmítli, chtějí dostupnost řešit dlouhou diskusí, je to jejich volba,“ řekl Vrubel.

Pávek je s výsledkem spokojený. „Ministerstvo je nuceno to předložit jako samostatný zákon, což je procesně daleko čistší,“ řekl.

 

Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…