Přeskočit na obsah

Léčení stojí třikrát více než v roce 2000

V roce 2008 lidé kvůli zdraví vytáhli z peněženek 41 miliard. Léky i péče zdražily, výdaje pojišťoven se zvedly o 75 procent.

Zdravotní péče se Čechům stále více prodražuje. Český statistický úřad (ČSÚ) spočítal, že se v letech 2000 až 2008 spoluúčast pacientů ztrojnásobila. V tom jsou zahrnuty poplatky za ošetření, léky i pomůcky.

V roce 2000 lidé kvůli zdraví vytáhli z peněženek necelých třináct miliard korun, v roce 2008 to bylo už více než 41 miliard. Nejvíce peněz pacienti vydají za léky, například v roce 2008 je léčiva stála 20,5 miliardy korun.

Tato částka zahrnuje doplatky za předepsané medikamenty i to, co lidé zaplatí za volně prodejná léčiva. Podle lékárníků Češi také utrácejí stále více za volně prodejné vitaminové a potravinové doplňky.

"Řeknu vám příklad z praxe. K ceně potravinového doplňku za 300 korun pacientka nikdy nic neříká, zato když má za jiný lék zaplatit regulační poplatek 30 korun, komentuje to vždycky," říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Spoluúčast pacientů vzrostla nejvíce v letech 2007 a 2008, kdy lidé začali platit regulační poplatky za návštěvu lékaře, položku na receptu a pobyt v nemocnici. Statistici zjistili, že v tomto období výdaje pacientů poskočily skoro o třetinu.

"Domácnosti platí nejvíce za léčiva, prostředky a ambulantní péči, která zahrnuje hlavně platby u zubařů a různá potvrzení od praktických lékařů," řekla Vladimíra Kalnická z ČSÚ, která statistiku zpracovala.

Ušetřená miliarda za léky

Pravicové ODS a TOP 09 ve svých volebních programech počítají s tím, že se spoluúčast pacientů bude i nadále zvedat. ODS chce, aby lidé za léčbu vydávali každoročně o procento více, TOP 09 mluví dokonce o tříprocentním nárůstu. ČSSD naopak voliče uklidňuje, že spoluúčast zmrazí a navíc zruší i veškeré regulační poplatky.

V roce 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek regulační poplatky zavedl, za ně Češi vydali 5,5 miliardy korun. Efekt poplatků se podle statistiků projevil okamžitě.

Například na pohotovost, za jejíž návštěvu se hradí 90 korun, přišlo v roce 2008 o 36 procent lidí méně než v roce předešlém. Podobně kleslo také množství vystavených receptů, a to bezmála o čtvrtinu.

"Poplatkový" rok 2008 je také jediným od začátku tisíciletí, kdy se zdravotním pojišťovnám podařilo ušetřit skoro miliardu na lécích. V roce 2007 pojišťovny za léčiva vydaly 33,8 miliardy korun, o rok později už "jen" 32,9 miliardy.

"Zdravotní pojišťovny si tak mohly vytvořit rezervu, kterou mohly investovat do nákladné léčebné terapie," říká Havlíček z lékárnické komory.

Jinak ale podle statistiků výdaje pojišťoven na zdravotní péči stoupají. Na začátku tisíciletí pojišťovny uhradily péči v hodnotě 116 miliard korun, o osm let později to bylo již téměř 200 miliard. Stále dražší je zdravotnictví i pro stát, jenž na ně nyní vynakládá 218 miliard korun, oproti 133 miliardám v roce 2000.

Drahá rakovina

"Nárůst vládních výdajů i výdajů pojišťoven způsobuje hlavně to, že léky i zdravotní péče jsou stále dražší," říká Kalnická z ČSÚ.

To dobře ilustrují třeba částky vydávané za léčbu rakoviny, která je v Česku stále úspěšnější. Péče o onkologické pacienty stojí ročně kolem patnácti miliard korun, začátkem tisíciletí to byla asi polovina.

Další velmi drahou diagnózou jsou nemoci oběhové soustavy, na něž se ročně vynakládá skoro dvacet miliard korun. Přitom v roce 2000 vyžadovala léčba těchto chorob pouze 7,85 miliardy.

Celkové výdaje

264,5 miliardy korun
činily v roce 2008 celkové výdaje na české zdravotnictví. V roce 2000 tato částka činila 146,8 miliardy.

20,5 miliard korun
zaplatili v roce 2008 čeští pacienti za léky. Součet zahrnuje předepsané a volně prodejné léky i vitaminové doplňky. V roce 2000 lidé za léky zaplatili 7,8 miliardy Kč.

Výdaje.
Lidé platí nejen za dostupné léky, ale i hradí i doplatky za předepsané medikamenty.

HN, Jana Machálková

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…