Přeskočit na obsah

Léčebny: Poplatky nám berou pacienty

Ještě před pár lety tu pomáhali s dýchacími potížemi, ekzémy či vadným držením těla sedmi stovkám dětí ročně. Vloni už to byly jen stovky dvě.

Řeč je o dětské ozdravovně v Mladči-Vojtěchově na Olomoucku, kde začínají řešit existenční potíže. Obdobný propad zaznamenali i jinde.

Důvodů je podle šéfů léčeben víc. Dlouhodobě je to například to, že pediatři upřednostňují klasickou léčbu před pobytem v léčebnách, nebo to, že pojišťovny financují pobyty dětí u moře.

Nyní se ale přidávají i regulační poplatky ve zdravotnictví, které budou muset v ozdravovnách vybírat nadále i přesto, že od dubna začne platit novela zákona, která od nich ve zdravotnických zařízeních mládež do osmnácti let osvobozuje.

Dalším strašákem je i ekonomická krize. V ozdravovnách se bojí, že jim vezme i další velkou část pacientů.

"Už loni se ukázalo, že je řada rodin, které na léčbu svého dítěte tolik přispět nemohou. Proto jsme čekali, že se regulační poplatky zruší. To by hodně pomohlo. Teď se obávám, že počet rodin, které na léčbu svého dítěte nemají, se v současné době kvůli prohlubující se krizi ještě zvýší," míní ředitelka ozdravovny ve Vojtěchově Petra Papoušková.

Rodiče tak budou dál muset platit šedesát korun za den pobytu svého dítěte v ozdravovně nebo léčebně. Za nejčastější pětitýdenní léčbu tak doplatí rodiče 2100 korun.

Pokud doprovází matka malé dítě, je to dvakrát tolik. "Je to další nesystémová věc, kdy někde se poplatek nebude vybírat a jinde ano," uvedl i Vladimír Svozil, ředitel zlatohorské léčebny, které také rok od roku ubývá pacientů.

Léčebna se podle něj snaží i nyní vyjít vstříc lidem v sociálních problémech. "Když někdo předloží potvrzení, že je v sociální nouzi, tak od něj za pobyt jeho dítěte regulační poplatek nevybíráme. Jenže nám za to nikdo nic nedá a musíme poplatek uhradit my," vysvětlil Svozil. Přesto trvá na tom, že poplatky jsou správné.

"Proto taky už z principu nebudeme nikde prosit o žádnou dotaci na jejich pokrytí. Pořád je to jen symbolická částka. I dítě přece za den projí víc než šedesát korun. Mělo by se ale platit všude a ne jen někde," míní Svozil. Zatímco léčebna Edel má ještě pořád dost pacientů, aby mohla zajišťovat celoroční provoz, ozdravovna ve Vojtěchově teď může zajišťovat pobyty jen po dobu šesti měsíců.

"Ty nůžky se dál rozevírají. My musíme mít určité vybavení a s tím, jak ubývá pacientů, ubývá také peněz na potřebné věci. Poplatky nám velmi ubližují," řekla Papoušková.

Podle Marcely Měřičkové ze Sdružení na pomoc chronicky nemocným dětem se právě kvůli nedostatku peněz nedostane řada dětí do léčeben.

"Pobyty v léčebnách se kvůli poplatkům prodražují a klesá o ně zájem. Přitom jsou prokazatelně velmi prospěšné," řekla Marcela Měřičková.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…