Přeskočit na obsah

Léčba nataženého svalu může trvat až dva týdny

Prognózy lékařů o délce trvání léčby svalového zranění fotbalisty Jana Kollera se různí. Podle odborníků může léčení nataženého svalu trvat až dva týdny, natržený sval si může vyžádat až šest neděl.

Koller si poranil zadní stehenní sval v pondělním utkání mistrovství světa proti USA. Vyšetření třiatřicetiletého útočníka odhalilo zřejmě jen pár natažených svalových vláken, uvedl na tiskové konferenci lékař českého týmu Jiří Fousek. Připustil ale i to, že optimistická prognóza se může změnit.

Podle expertů hrozí svalová zranění více starším sportovcům, u kterých léčba také trvá déle. Upozorňují však na to, že každé tělo reaguje jinak. Moderní prostředky také údajně umožňují výrazně zkrátit dobu, kdy sportovec musí být v klidu.

"Do svalu nikdo nevidí," poznamenal Petr Šrámek z Ústavu preventivního a sportovního lékařství. Trhliny však podle něj spolehlivě odhalí magnetická rezonance.

Šrámek upozornil na to, že problémy se svaly jsou častější u vyšších a těžších sportovců. Riziko se stupňuje s věkem. "Elasticita vláken se s věkem snižuje geometrickou řadou, regenerace je po takových úrazech čím dál delší," vysvětlil.

U starších hráčů se také zranění postupně sčítají. Doporučuje proto problémy nepřecházet. Souhlasí s ním i Andrea Pelikánová z ordinace pro praktickou a sportovní medicínu v Jablonci nad Nisou. "Vím, že se to vrátí ve větší míře," upřesnila.

Natažené svaly se sice hojí lépe, ale ani to se nemusí obejít bez komplikací. Šrámek vysvětlil, že i při nich dochází k drobným trhlinkám v buněčné struktuře. "Když se nezahojí, tak tam vzniká zánět," popsal. Existuje ale podle něj spousta prostředků, které jej mohou utlumit. Všechna nedoléčená zranění ale ubírají svalu na pružnosti a hrozí pak další natržení, uvedli odborníci.

Lékaři mají dnes řadu metod, jak svaly léčit. Použít mohou masti či enzymy, ve složitějších případech však musejí sáhnout po laseru nebo pacienta operovat. Odborníci také zdůrazňují nutnost se před sportovním výkonem řádně rozcvičit. Profesionálové to podle Šrámka většinou vědí, problém však nastává u takzvaných víkendových sportovců. Tito lidé navíc nemají dobrou pohybovou koordinaci, doplnil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…