Přeskočit na obsah

Lázním letos ubylo kvůli regulačním poplatkům pacientů

Lázním letos ubylo kvůli regulačním poplatkům pacientů. Od ledna tam platí lidé 60 korun za den, pokud jim léčení hradí zdravotní pojišťovna. V prvním čtvrtletí klesl jejich počet o osm procent, nejvýraznější je pokles dětských pacientů. ČTK to řekl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

Pokles přičítá tomu, že lidé, aby na poplatcích ušetřili, jeli se léčit už loni, o to méně jich přijelo v lednu a únoru. V případě dětí je komplikací to, že šedesátikorunový poplatek hradí nejen dítě, ale také jeho rodič, který s ním musí jet jako doprovod. Zatímco u dospělých stačí zhruba dvoutýdenní pobyt, léčba dětí trvá déle, rodině se tak pobyt prodraží.

"Analýzy také ukázaly, že mnohem méně jezdí na lázeňskou léčbu lidé s chronickými nemocemi. Přibývá naopak těch, kteří potřebují doléčení a rehabilitaci po operaci," upřesnil. Výpadek pacientů, za něž platí pojišťovny, zčásti vyrovnává nárůst zájemců, kteří si pobyt hradí celý sami. Zájem je o wellness programy, velkou část klientely tvoří cizinci.

Loni hradily zdravotní pojišťovny léčení v lázních 107.000 pacientů, z nich 97.000 se léčilo v zařízeních sdružených ve Svazu léčebných lázní. Zatímco Ústav zdravotních informací a statistiky uvádí v celém oboru pokles o tři procenta, svaz zaznamenal tříprocentní nárůst.

"Z našeho pohledu to byl dobrý rok. Z regulačních poplatků jsme měli strach, výsledek je v rozsahu našich obav," dodal Bláha. Za den léčby hradí zdravotní pojišťovna zhruba 1000 korun. Poplatek 60 korun tak do jisté míry zlepšuje příjmy lázní.

Lázně se mnohem více chtějí zaměřit na prevenci a wellness programy, chtějí tak vyrovnat ztráty, které jim způsobují poklesy pacientů s pobyty hrazenými ze zdravotního pojištění. Hodlají přilákat také více zahraničních pacientů. Lázně v ČR vyhledávají nejvíce Němci a Rusové.

Zdravotní pojišťovny dávají z 200 miliard korun ročních výdajů na lázeňství dvě až tři procenta. Více než polovina dospělých se léčí s obtížemi pohybového ústrojí, každý osmý s oběhovými nemocemi, každý desátý s nemocemi trávicího traktu. Polovina dětských pacientů se léčí s nemocemi dýchacích cest, čtvrtina s nemocemi pohybového aparátu, zhruba stejně je pacientů s oběhovými obtížemi a téměř pětina si léčí gynekologické obtíže.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…