Laureát Nobelovy ceny přednášel v Praze
Účastníci pražského kongresu o optice a optoelektronice vyslechli přednášku laureáta Nobelovy ceny za fyziku z roku 2005 Theodora Hänsche, kterého se Akademie věd ČR rozhodla ocenit čestnou medailí De scientia at mumenitate optime meritis. Medaile je určena významným tuzemským a zahraničním osobnostem, které se zasloužily o rozvoj vědy, vzdělanosti a kultury. Hänsch na kongresu přednášel o velmi přesné laserové spektroskopii.Hänsch léta rozvíjel laserovou spektroskopii jednoduchého atomu vodíku.
Laboratoř jeho skupiny spolupracovala s mezinárodními vědeckými týmy s cílem uskutečnit přesnou laserovou spektroskopii antivodíku, což by vedlo k nalezení rozdílu mezi hmotou a antihmotou.Nobelovu cenu dostal Hänsch spolu s Američanem Johnem Hallem. Jejich objevy umožňují stanovit přesný čas a díky tomu vyvinout nejpřesnější hodiny. Je možné také přesněji určovat polohy globálním navigačním systémem GPS a měřit škodlivé látky v ovzduší.Hall z Národního institutu pro standardy a technologie v Boulderu v americkém Coloradu a Hänsch z Institutu Maxe Plancka v Mnichově dokázali určit s mimořádnou přesností barvu světla atomů a molekul, tedy vlnovou délku. Díky tomu je možné měřit frekvence s přesností na 15 desetinných míst a konstruovat lasery s mimořádnou ostrostí barev.Hänsch (1941) má kromě Nobelovy ceny značnou sbírku cen a vyznamenání. Na dotazy, zda nedělá vědu kvůli tomu, aby získal další a další odpovídá:
"Mám ceny rád, protože uklidňují naše sponzory v tom, že jejich peníze jsou dobře využity." Ceny jsou podle něj také důležité jako uznání a zdroj hrdosti a motivace. Zdaleka nejdůležitější odměnou pro něj prý ale vždycky byla a je radost, která doprovází nové poznání, objevy a vynálezy.Medaili De scientia at mumenitate optime meritis Hänsch převezme dnes večer. V úterý laureát navštíví mezinárodní laserovou laboratoř PALS, která je společným pracovištěm Ústavu fyziky plazmatu a Fyzikálního ústavu Akademie věd.
Zdroj: ČTK