Přeskočit na obsah

Laboratoř přispěje k bezpečnější léčbě pacientů s arytmií

K bezpečnější a účinnější léčbě pacientů se srdeční arytmií přispěje společný projekt první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Homolce. V experimentální laboratoři srdeční elektrofyziologie budou zkoumat odborníci z obou pracovišť procesy, které se podílejí na vzniku nepravidelností srdečního rytmu. Laboratoř je v budově Fyziologického ústavu, novinářům bude představena v úterý.

Srdeční arytmie trápí třetinu obyvatel. V poslední době se při léčbě poruch srdečního rytmu uplatňuje především takzvaná nefarmakologická léčba. Do srdce se cévním řečištěm zavedou katétry, tenké hadičky, které umožní provést uvnitř srdce léčebný zákrok. Laboratoř bude ověřovat léčebné postupy na zvířatech, sdělil ČTK přednosta ústavu profesor Otomar Kittnar.

Při přebírání nových technologií a postupů se podle něj ne vždy dá spolehnout na zkušenosti ostatních pracovišť nebo na informace od výrobce. Nástup nových technologií se zrychluje, a tak se ukázala nezbytnost zázemí v podobě experimentálních laboratoří. Obdobná zahraniční zařízení takové laboratoře běžně mají.

Kittnar upřesnil, že loni v červnu a červenci provedli v ústavu stavební úpravy a z Homolky převezli potřebné přístroje, například rentgenové zařízení, katetrizační stůl a záznamové zařízení pro měření uvnitř srdce.

V září začal pilotní technologický, zvířecí a ověřovací provoz. První experiment byl proveden v říjnu a od listopadu se uskutečnilo už šest standardních pokusných projektů. Šlo například o endoskopické zobrazení síňové přepážky a zkoumání vlivu dráždění na brániční nerv.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…