Kvůli neschopence si musím napracovat služby
Pracuji jako sestra v nepřetržitém provozu ve 12-hodinových směnách. Máme dlouhodobý plán služeb, který se napíše na celý rok a poté aktuální plán, který se sestavuje každý konkrétní měsíc dle potřeb odd. a většinou je tedy úplně jiný. V březnu jsem tedy podle aktuálního plánu měla volnější první půlku měsíce a druhou půlku jsem měla hodně služeb. Ale 17.3. jsem odešla na neschopenku. Poté jsem se dozvěděla, že ta se počítá podle dlouhodobého plánu, a tak jsem již tolik služeb neměla, tím pádem jsem na konci měsíce skončila v dokonce v mínuse a budu si muset několik služeb napracovat. Tento postup se mi nezdá v pořádku.
Odpovídá právník České lékařské komory Mgr. Miloš Máca..
Snad jsem Váš dotaz správně pochopil. Provoz Vaší nemocnice je kvalifikován jako nepřetržitý, 12-hodinové směny nemáte pravidelně, ale jsou nerovnoměrně rozvženy zaměstnavatelem podle potřeb, pracujete na úvazek 1,0 a v případě, že to umožňuje kolektivní smlouva, Vám může zaměstnavatel za splnění zákonných podmínek vést také tzv. konto pracovní doby a evidovat, kolik hodin ze stanovené týdenní pracovní doby jste již v daném měsíci odpracovala a kolik Vám ještě zbývá.
Týdenní pracovní doba při úvazku 1,0 činí u nepřetržitého provozu 37,5 hodiny (§ 79 odst. 2 písm. b) zákoníku práce). Zaměstnavatel je oprávněn rozhodovat o rozdělení směn a určování začátku a konce směn v rámci pětidenního pracovního týdne (§ 81 odst. 1 a 2 ZP) a toto rozvržení vždy musí zaměstnanci písemně oznámit formou rozpisu buď 2 týdny před předmětným týdnem, kterého se rozpis týká, anebo v případě konta pracovní doby 1 týden předem (§ 84 odst. 1 ZP). Takto celkově rozvržená pracovní doba nesmí za období 26 týdnů po sobě jdoucích (pokud to povoluje kolektivní smlouva, tak 52 týdnů) přesáhnout v průměru na 1 týden maximální týdenní pracovní dobu 37,5 hodiny (§ 83 odst. 1 ZP). Totéž principiálně platí i u konta pracovní doby (§ 86 odst. 3 ZP). Délka směny nesmí při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby přesahovat 12 hodin (§ 83 odst. 2 ZP).
Co se týče Vaší dočasné pracovní neschopnosti, nepíšete, jak dlouho přesně trvala, stanovme si tedy imaginární délku 2 týdnů. Podle § 192 odst. 1 věta druhá ZP Vám náleží náhrada mzdy za dny, které jsou jinak pro Vás pracovní, tedy pondělí až pátek. Z toho lze logickým výkladem dovodit, že tyto dva týdny tedy bude nutno považovat za odpracované v rozsahu týdenní pracovní doby, tedy celkově za dva týdny 75 hodin. A co se týče rozvržení dalších služeb, bude potřeba spočítat rozdíl mezi tím, kolik jste před vznikem pracovní neschopnosti již v rámci stanoveného období 26 týdnů odpracovala, tedy buď a) zda Vám to dosavadní období do vzniku nepochopnosti průměrně vycházelo na 37,5 hodiny týdně, anebo b) Vám před vznikem neschopnosti něco do tohoto průměru chybělo a bude třeba po skončení neschopnosti do konce pololetí (resp. do konce zmíněného období 26 týdnů) dohnat tak, aby byl průměr 37,5 hodin týdně po uplynutí 26 týdnů zachován. Vyšší počet směn rozhodně nemůže být trestem za Vaši pracovní neschopnost anebo náhradou za zmíněné imaginární 2 týdny, po které jste byla řádně vedena v neschopnosti a nebyla v práci, neboť tyto dva týdny je třeba považovat za odpracované.
Platí-li varianta a), napracování směn by nemělo připadat v úvahu, jestliže platí varianta b), bude třeba směny dohnat tak, ať Vám na konci pololetí (26 týdnů) vychází průměr 37,5 hodiny týdně. A to výhradně z tohoto důvodu, nikoliv jako náhradu za Vaši uplynulou pracovní neschopnost.
Upozorňuji, že rozhodně nevidím do evidence pracovní doby vedené Vašim zaměstnavatelem, neznám situaci do největších podrobností, Vaše informace jsou částečné a obecné, a jak píšu na začátku, tento systém jsem si na základě poskytnutých informací dovodil jako pravděpodobný. Pokud Váš zaměstnavatel nastavil v souladu se zákonem systém jinak, parametry se mohou změnit. Rovněž je třeba upozornit, že na otázku nerovnoměrně rozvržené pracovní doby a do toho vzniklé pracovní neschopnosti mohou mít různí právníci různé názory a může existovat více výkladů, nicméně Vám ve Vašem zájmu doporučuji držet se toho výše popsaného.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz