Přeskočit na obsah

Kvůli nelegálním obchodům s kůží přišla nemocnice o sedm milionů

O sedm milionů korun přišla v letech 2003 až 2004 Fakultní nemocnice v Brně kvůli nelegálním obchodům s lidskou kůží. Podle žaloby, která byla podána ve středu, se do nich zapojilo pět bývalých a současných zaměstnanců tkáňové banky nemocnice s jejím někdejším šéfem Jiřím Adlerem. Na lavici obžalovaných usedne s pěticí ještě jedna osoba, která při těchto obchodech pomáhala. Kožní štěpy z banky dostávala firma Euroskinbank v Nizozemsku, řekl včera ČTK žalobce Ivo Hahn.

Za nedovolené nakládání a obchod s lidskými tkáněmi a orgány hrozí až osm let vězení. Mezi šesticí stíhaných je pět bývalých a současných pracovníků brněnské tkáňové banky a jedna osoba, která jim měla při obchodech pomáhat. Kromě Adlera by měla stanout před soudem jeho někdejší kolegyně - lékařka a tři laboranti. Část z nich prý pochybení připouští, někteří ale nevypovídají.

Vzorky kůže odebírané obětem různých neštěstí jsou používány například při různých plastických operacích. Vzorky z brněnské nemocnice by měly být použity v Česku. Pokud jsou vyváženy, pak jen v případě, že na ně čeká v zahraničí konkrétní pacient.

V letech 2003 až 2004 se to ale nedělo. Štěpy dostávala nizozemská společnost, která Adlerovi a jeho kolegům zasílala finanční odměny na jejich účty. Část z této hotovosti šestice použila pro vlastní potřebu. Za většinu prostředků nakoupila Nadace Život a další instituce přístrojové vybavení, které má tkáňová banka v zápůjčce. Technika byla podle žalobce koupena za nezákonné obchody a vznikla jimi ztráta brněnské nemocnici.

Tkáňová banka Fakultní nemocnice Brno byla založena v roce 1952 a s Tkáňovou ústřednou v Hradci Králové patří k nejstarším zařízením svého druhu v Česku. Banka uchovává lidské tkáně a buňky, které jsou využívány při transplantacích. Brněnské pracoviště začalo poskytovat tkáně do zahraničí před 16 lety.

"Nakládání s lidskými tkáněmi není žádná partyzánská akce. Veškerá práce s tkáněmi je přesně dokladována," řekl před lety ČTK při zahájení vyšetřování Adler. Později z tkáňové banky na vlastní žádost odešel. Jedna ze stíhaných laborantek odešla do důchodu. Zbylí tři pracovníci jsou stále zaměstnanci nemocnice.

"Ctíme presumpci neviny," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová s tím, že nemocnice zaměstnance propustí, až kdyby byli odsouzeni. Odmítla upřesnit, zda pracují dál v tkáňové bance, nebo byli přeřazeni na jiná oddělení.

Kauza podle Nesvadbové výrazně poškodila nemocnici i renomé bohunické tkáňové banky. Podobný případ by se ale prý neměl opakovat, nemocnice i banka nyní fungují podle certifikátů kvality a cesta každého transplantátu od dárce až po příjemce se přísně sleduje.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…