Kvůli nedostatku peněz na léky léčí psychiatři jen čtvrtinu dětí
Dětští psychiatři mohou kvůli nedostatku peněz na léky léčit jen zhruba čtvrtinu dětí s psychiatrickými problémy. Limity na úhradu psychofarmak od zdravotních pojišťoven jsou příliš nízké a leckdy pokryjí jen desetinu nákladů. Psychiatři jsou pak nuceni další dětské pacienty odmítat, protože jim nemohou předepsat odpovídající léky, řekli v pátek novinářům účastníci celostátní odborné konference v Dětské psychiatrické léčebně Opařany.
"Pedopsychiatrů je dostatek. Pokud by se tohle podařilo napravit, tak je to v pořádku," řekl Ivo Paclt z psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zhruba devět až deset procent dětské populace má psychiatrické problémy. Paclt odhaduje, že zhruba čtvrtinu z nich psychiatři neléčí.
V dospělé psychiatrii nejsou problémy s léky tak obrovské, neboť limity pojišťoven vychází z předpokladu, že dávkování je u dětí nižší. Limity vznikly také v době, kdy byla pouze méně kvalitní a levnější psychofarmaka.
Někteří ambulantní psychiatři mají od zdravotních pojišťoven na léky limit zhruba 300 až 400 korun na půl roku, tedy méně než 100 korun na měsíc. "Když dostane pacienta s psychózou, což je 3000 korun měsíčně, tak ten rozdíl je markantní," uvedl Jaroslav Matýs z dětského oddělení psychiatrické léčebny v Opavě.
Pedopsychiatry situace vede k odmítání pacientů. Dětem jsou také často nuceni předepisovat starší a levnější léky, které jsou už v dnešní době překonané. "Nežádoucí účinky jsou podstatně vyšší. Kupříkladu vyšší procento epileptických záchvatů, riziko křečových stavů jako takových, útlum psychomotorický. A my nechceme děti utlumovat léky, ale my chceme, aby fungovaly," dodal Matýs.
Podle něj by byly přijatelné limity na léky pro jedno dítě na půlrok 1000 až 1200 korun. "Protože pedopsychiatrové a kolegové představitelé pedopsychiatrické obce nejsou agresivní jako z jiných oborů, nepodařilo se na pojišťovnách domluvit to, co by bylo adekvátní. Navíc nejsme v takovém počtu, jako kupříkladu praktici nebo pediatři nebo chirurgové, internisti. Nemáme tak obrovskou sílu a my ani nechceme jít do sporu, chceme se domluvit," řekl Matýs.
Problém dětské psychiatrie je také podle Paclta na okraji zájmů pojišťoven, do budoucna ale může přinést mnohem závažnější potíže. Neléčené děti s psychiatrickou diagnózou mohou například tíhnout k drogám a alkoholu, mohou mít také kriminální sklony. "Zdánlivě nehrozí smrt nebo jiná velká katastrofa. Bohužel hrozí, jenom není vidět," podotkl Paclt.
Na nedostatečné financování české psychiatrie dlouhodobě upozorňují i další lékaři. Podle ředitele psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích Ivana Davida je Česká republika na předposledním místě v EU ve výdajích na psychiatrickou péči. Jdou na ni zhruba čtyři procenta z celkových zdravotnických výdajů. Méně než ČR na psychiatrii přispívá jen Slovensko. Všechny psychiatrické léčebny by podle Davida potřebovaly asi šest miliard korun.
Zdroj: ČTK