Přeskočit na obsah

Kvůli listerióze začaly celostátní kontroly potravin

Úřady včera kvůli listerióze zahájily na celém území České republiky rozsáhlou kontrolní akci zaměřenou na to, zda potravinářské firmy, distributoři a prodejci dodržují předpisy a neohrožují spotřebitele touto nebezpečnou nemocí. Do terénu vyrazily desítky hygieniků i odborníků ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS).

Hygienici totiž minulý týden objevili bakterii způsobující listeriózu v sýru Baladur od společnosti Prom-Prodej a v hermelínovém a pochoutkovém salátu výrobců Lahůdky Palma Praha a Nové lahůdky Sixta. Listerióza se projevuje zejména u starších lidí se sníženou imunitou a může ohrozit vývoj plodu během těhotenství.

"My v Praze jsme k tomu přišli jako slepí k houslím," řekl jednatel Lahůdek Palma Robert Říha. Firma si podle něj zmíněné saláty pro Moravu nechává dělat u Nových lahůdek Sixta v Ostravě, aby ušetřila dopravní náklady. Prodává je ale pod vlastní hlavičkou. To byl prý i případ závadných výrobků, které pocházely z výrobny spolupracující společnosti. "My prostě máme všechno v pořádku. Teď ještě máme nějaké kontroly, ty nám potvrzují to naše stanovisko," uvedl Říha. Firma přesto zpřísňuje opatření a dělá odběry vzorků.

Celá záležitost je podle Říhy špatnou reklamou a například řetězec Globus vrací firmě hermelínový salát. Celkové ztráty si jednatel Lahůdek Palma zatím netroufl odhadnout.

Nové lahůdky Sixta musely z trhu stáhnout asi 160 kilogramů hermelínového a dvojnásobné množství pochoutkového salátu. Ředitel podniku Jiří Sixta nevylučuje, že se bakterie mohla do jejich výrobků dostat z tvarůžkárny A.W. v Lošticích na Šumpersku. Ostravská společnost totiž z této firmy odebírá tvarůžky a bakterie se v ní objevila už na podzim. Podle vedení A.W. je ale velmi nepravděpodobné, že by se bakterie dostala do firmy Sixta z tvarůžkárny.

Hygienici v uplynulých dnech testovali například pět vzorků sýrů Baladur prodávaných ve Zlínském kraji v obchodním řetězci Kaufland. Na nebezpečnou listeriózu byly pozitivní všechny. Hypermarkety Kaufland již závadné sýry neprodávají. "Naše společnost stáhla okamžitě z prodeje všechny sýry Baladur a také sýry Romadur, které zrají společně," řekl mluvčí společnosti Kaufland Michael Sperl.

Na Plzeňsku již dokonce kontroloři zakázali firmě Prom-Prodej výrobu sýrů Baladur. Ve včerejších večerních zprávách to uvedla televize Nova.

Nyní jsou kontroly kromě obchodů zaměřené také na distributory a výrobce potravin. "Inspektoři SZPI sledují jednak ty tři potraviny, u kterých se bakterie listeriózy prokázaly, kontrolují se však rovněž některé další potraviny. Dohledává se také zpětně, zda nebyly porušeny hygienické předpisy při přepravě a prodeji závadných potravin," řekl ČTK mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

Odebrané vzorky se podle něj posílají do pražské laboratoře, výsledky budou známy do několika dnů. "Do pátku provedeme jen na jihu Moravy kolem 70 kontrol. Zatím ale není určeno, kdy kontroly skončí, takže mohou pokračovat i dále. Mimo to pokračujeme v běžných kontrolách na základě podnětů od spotřebitelů," dodal Klemeš.

Mluvčí SVS Josef Duben řekl, že do kontrolní akce se zapojilo také několik desítek pracovníků všech 14 veterinárních správ. Kontrolují potravinářské výrobny. "Kontroly jsou zaměřené zejména na zpracovny, výrobny měkkých zrajících sýrů a také fermentovaných uzenin či tlačenek," uvedl Duben.

Spotřebitelům ale nelze dát vodítko pro rozpoznání bakterie v potravinách, řekl ČT24 Petr Cuhra ze státní potravinářské inspekce. "Listerie okem viditelná není, potravina může na pohled vypadat zcela v pořádku, a přitom může být kontaminována," sdělil Cuhra.

V listopadu byla na Moravě hlášena tři úmrtí pacientů s prokázaným výskytem bakterií Listerie monocytogenes. Ve stejném měsíci zemřel i novorozenec, u jehož matky byla prokázána listerióza při současném chronickém onemocnění imunitního systému. Vedle toho se onemocnění listeriózou vyskytlo u 17 lidí, což podle ministerstva zdravotnictví neodpovídá běžnému sezonnímu výskytu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…