Kvůli číslování vakcín je středočeská záchranka ve sporu s ministerstvem
Kladno - Středočeská záchranná služba má vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a dodacích listech. Očkování spustí, až se vše vyjasní. Podle ministerstva je ale vše v pořádku. O očkování rozhodla bezpečnostní rada státu a vláda.
Podle ministerstva zdravotnictví i dodavatele vakcín je odlišnost v číslech dána tím, že očkovací látka je dvousložková. Ministerstvo na svých stránkách zveřejnilo převodní tabulku, podle níž se dá ověřit, která čísla šarže na dodacích listech, ampulích vakcíny, přídatné látky a štítcích, jež se vlepují do zdravotní dokumentace pacienta, k sobě patří. Podle Houdka ale není tento postup v souladu se zákonem o léčivech.
S postupem ministerstva souhlasí Státní ústav pro kontrolu léčiv, který v Česku dohlíží na správné zacházení s léky i vakcínami a také na to, že jejich číslování bude v pořádku a k lékům či vakcínám budou dodány správné informace. Převodní tabulka je i na jeho webu.
"Naše legislativa nějaká spojovací čísla vůbec nezná, to je v naprosté kontradikci se zákony," prohlásil Houdek.
Tabulka, podle níž se zjišťuje šarže, je navíc na webu ministerstva teprve od středečního rána, kdy už byly vakcíny dávno distribuovány, tvrdí. Očkování ve Středočeském kraji je proto nadále pozastaveno.
Začne podle Houdka až v okamžiku, kdy budou odstraněny veškeré sporné body. "To není na mé úrovni, ale na úrovni komunikace kraje a vlády, aby našly nějaký právní nástroj," dodal. Podle Houdka neexistuje žádný zákon, kterým by stát mohl přenést pravomoc očkování na kraje, pokud není vyhlášen krizový stav. "Tomu se ministerstvo zdravotnictví brání, pak ale neexistuje legislativní nástroj, kterým by mohla vláda uložit očkování a přehodit to na kraj," míní.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že o očkování rozhodla bezpečnostní rada státu a následně vláda. Kraje pak dostaly za úkol očkování zajistit, Středočeši pověřili organizací očkování záchranku. "Trváme na tom, že vše je v pořádku. Není žádný důvod k přerušení očkování. Středočeský kraj jediný v rámci EU nepochopil číslování, měl by požádat výrobce, ať tedy pro něj začne číslovat jinak než pro zbytek Evropy a pro USA," dodal mluvčí.
Houdek tvrdí, že jde o nevyzkoušenou vakcínu s obrovskými riziky. Odpovědnost za případné problémy pak leží na krajích. "Kraje, které očkují, hazardují s lidskými životy. Kromě toho se vystavují obrovskému riziku, že kdyby se něco stalo, tak ta odpovědnost půjde za nimi a ne za státem," dodal.
Sršeň Houdkovy výtky odmítl. Řekl, že vakcína je testovaná a osvědčila se i v praxi. V EU jí bylo očkováno už pět milionu lidí, nevyskytl se ani jeden život ohrožující vedlejší účinek. Z větší části jsou už hotové i testy bezpečnosti u dětí," řekl Sršeň.
Středočeští záchranáři nedostali podle Houdka zatím seznamy vybraných lidí, kteří by vakcínu měli dostat. "Ale i kdybychom je měli, tak bychom zatím neočkovali, protože je v tom takových pochybení a chaosu, že dokud se to nevysvětlí, tak do toho nepůjdeme," uzavřel ředitel.
Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka se nedoručení seznamů stalo u lékařů, na něž neměla pojišťovna e-mailová spojení. Musela tedy poslat seznam poštou. "Protože tam byla citlivá data pacientů, muselo to jít doporučeně, takže například v Praze je lékaři dostali až v posledních dnech. Už by je ale měli mít všichni," řekl Horák Radiožurnálu.
ČTK, khj
Zdroj: ČTK