Kvalita na LF vzniká pouze při střetávání názorů
V čele 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, nejstarší české medicínské fakulty, na níž v minulosti působily takové osobnosti jako Jan Jesenius, Tadeáš Hajek z Hájku, Jan Evangelista Purkyně, Bohumil Eiselt, Josef Thomayer, Jaroslav Hlava, František Heřmanský či Josef Charvát, stojí od minulého týdne nový děkan. Stal se jím pro období 2012 až 2016 prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.
Profesor Aleksi Šedo se narodil 18. června 1961 v Helsinkách ve Finsku. Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1986, v roce 1990 získal titul CSc. v oboru lékařská chemie a biochemie a v roce 2000 titul DrSc. v oboru onkologie. V roce 1996 se habilitoval v oboru lékařské biochemie a profesorem pro obor biochemie a patobiochemie byl jmenován v roce 2002. V letech 1994 až 1995 byl vědeckým pracovníkem Institutu Curie, INSERM, v Paříži. V letech 1992 až 1993 působil jako Visiting Scientist a Visiting Professor v Ústavu diferenciace a mutageneze CNR v italské Pise. Absolvoval řadu kratších odborných pobytů a stáží (Berlín, Brusel, Heidelberk, Cincinnati aj.). V letech 1999 až 2001 pracoval v korporátním oddělení výzkumu a vývoje Procter & Gamble ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Spolupracuje a spolupracoval s řadou zahraničních pracovišť, například univerzitními pracovišti v Palermu, Antverpách a New Yorku, Dana Farber Cancer Institute, firmou Exxon Mobil, Belgie, Ferring Research Ltd., Probiodrug AG, Point Pharmaceuticals. Od roku 1997 vede Laboratoř biologie nádorové buňky, společné pracoviště Fyziologického ústavu AV ČR a 1. LF UK. Od roku 2007 je přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK v Praze a od roku 2005 proděkanem pro grantovou problematiku a rozvoj 1. LF UK. Je členem vědecké rady rozvojového infrastrukturálního projektu Kampus UK, rady Biotechnologického a Biomedicínského centra Vestec, projektu Operačního programu Evropská centra excelence, expertního panelu „Ochrana a podpora lidského zdraví“ pro přípravu národních priorit výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a přípravného výboru neuroonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Je též členem International Committee on Proteolysis, European Association of Neuro‑Oncology, European Tissue Repair Society, České společnosti pro biochemii a molekulární biologii, Učené společnosti prof. J. V. Koštíře aj.
Jeho vědeckým zaměřením jsou biochemie, experimentální onkologie; regulace a signalizace buněčné proliferace a diferenciace; membránové proteázy a jejich nehydrolytické funkce; využití proteáz v diagnostice a léčbě některých nádorových onemocnění. Má několikaleté zkušenosti v oblasti průmyslového výzkumu, technologického transferu a ochrany duševního vlastnictví. Na svém kontě má několik desítek publikací s IF, cca 500 ohlasů dle WoS, spoluautorství patentů, včetně zahraničních atd. Je nositelem Zlaté medaile Světové výstavy vynálezů Expo ’92.
Ideálem je fakulta s výsledky, které přepisují učebnice
Z předvolebních vystoupení prof. Šeda vyplynulo mj., že chápe akademický svět jako dynamický, nikoli petrifikovaný. Struktury řízení by podle něj měly zodpovídat za synergii vztahů mezi lidmi, profesemi, disciplínami a generacemi, i za stimulování vědeckých škol. Z hlediska důležitosti nelze na lékařské fakultě podle představ prof. Šeda upřednostňovat ani vědu, ani výuku, ani medicínu, vše musí tvořit jeden vyvážený komplex, který vzájemně musí fungovat. Podmínkou prosperity fakulty je potenciál a soulad akademické obce jako celku. A ideálem je fakulta, kde se nejen učí podle knih, ale kde se také knihy píší, a dokonce fakulta produkující výsledky, podle nichž knihy vznikají.
Pro dosažení uvedených cílů musí podle prof. Šeda vedení fakulty vytvářet podmínky pro efektivní práci, ale i pro obhajobu práv a zájmů fakultní obce. „Za naprosto zásadní považuji otevřít co nejvíce cest komunikaci, možnostem argumentace a objektivnímu hodnocení s měřitelnými důsledky. I takové zdánlivě ‚mimoprofesní‘ fenomény, jako je způsob jednání učitelů se studenty, lékařů mezi sebou a s pacienty či třeba postoje pracovníků děkanátu ke studentům‑klientům, mohou zásadně ovlivnit budoucí chování dnešních studentů. Proto je třeba se zamýšlet, jaký je náš podíl na tom, že řada negativních jevů se postupně stává společenskou normou,“ uvedl mimo jiné prof. Šedo při inauguračním projevu. Nezapomněl připomenout, že měl to potěšení spolupracovat s odstupujícím děkanem prof. Zimou ve vedení fakulty během obou jeho funkčních období. „Výsledky jeho samého a jeho týmu jsou závazkem pro další rozvoj fakulty a osobně mu za jeho práci chci poděkovat,“ dodal prof. Šedo.
Zdroj: Medical Tribune