Přeskočit na obsah

Kvalita laboratoří a rakovinu čípku

V České republice nikdo nekontroluje kvalitu laboratoří, které testují vzorky odebrané ženám z děložního čípku. Řada pacientek tak zbytečně onemocní rakovinou, řekl předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Nekvalitní laboratoře jsou podle něj problémem střední a východní Evropy, řeší ho i sousední Německo. Špičkové laboratoře odhalí až 85 procent případů, ty horší sotva polovinu.

"Situace je opravdu špatná, značná část případů se vyvíjí u žen, které preventivní prohlídku absolvovaly," potvrdil Dvořák, který se dnes účastnil jednání odborníků o skríninku rakoviny děložního hrdla v Bruselu. Upozornil, že spolehlivost cytologického vyšetření není nikde na světě stoprocentní, v Česku je ale nekvalitních laboratoří více než ve vyspělých zemích EU.

"Na to Česká gynekologicko-porodnická společnost upozorňuje léta. Snažíme se, aby vyšel přesný standard pro laboratoře, který by musely dodržet, aby jim pojišťovny test zaplatily," řekl Dvořák. Standardy vyšly za ministryně Milady Emmerové (ČSSD), ale ona je pak zrušila. Vyvolaly totiž velké pobouření, ministryně poté vydala mnohem mírnější standardy, které laboratoře bez problémů splní.

V Česku je přes sto těchto specializovaných laboratoří, podle Dvořáka by jich stačila polovina, možná i méně. V počtu však problém podle něj není, ale v kvalitě. Nikdo neprovádí nezávislé kontroly jejich práce. O tom, že výsledky nejsou stoprocentní, ženy nevědí. Lékaři je o možných pochybeních neinformují.

Laboratoře v Česku provedou ročně přes dva miliony cytologických vyšetření děložního čípku. Rakovina tohoto orgánu je infekční onemocnění a způsobuje ji lidský papilloma vir, který se přenáší sexuálním stykem. Během života se s touto infekcí setká 80 procent žen, ale organismus většiny z nich se s ním dokáže vypořádat. Přesto na tento typ rakoviny umírá ročně 400 až 500 žen.

Šanci na zachycení změn na čípku zvyšuje to, že pojišťovny platí ženám tyto testy každý rok. Řada žen však této možnosti nevyužívá. Podle Dvořáka by bylo možné ženy na pravidelné vyšetření zvát: pojišťovny by informovaly své klientky, pokud by dva roky nenavštívily gynekologa, že rakovina děložního čípku je prevencí odvratitelná a ony své možnosti bezplatné preventivní prohlídky nevyužily. Za pravidelnou účast by mohly dát bonus, za neúčast zvýšit pojistné, soudí Dvořák.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera řekl, že kvalita laboratoří souvisí s problémem akreditace zdravotnických pracovišť. Standardy by měla vypracovat odborná společnost. "My v tomto duchu jednáme s ministerstvem," uvedl.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…