Kuvajt nabízí práci anesteziologům
Kuvajt hledá v České republice anesteziology, kteří by mohli pracovat v tamních nemocnicích. Uvádí to velvyslanectví této země v inzerátu, který vyšel v českých médiích. Úspěšné uchazeče čeká mimo jiné 35 dní dovolené ročně či proplacení letenky domů.
Odchod českých lékařů a dalšího zdravotnického personálu do zahraničí není ničím neobvyklým. Mimo domov pracují v současnosti podle odhadů stovky až tisíce lékařů a zdravotníků. Motivací bývá plat, který může být až několikanásobně vyšší než v Česku.
Kuvajt má kvalitní služby pro své občany, tamní zdravotnická síť je rozsáhlá a bezplatná, státní instituce doplňují soukromé nemocnice.
Nabídka kuvajtského velvyslanectví překvapila předsedu Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela. Ví ale, že do zemí, kde se uplatní s angličtinou, němčinou nebo francouzštinou, čeští odborníci vyjíždějí. Pro české zdravotnictví však kvůli odchodu odborníků začíná být podle Engela situace vážná. Nemocnice mají už leckde problém zajistit plynulý provoz. Místo zkušeného anesteziologa nastoupí mladý, což není srovnatelné, protože zkušenosti se sbírají tak deset let.
Engel ČTK řekl, že problémy s hledáním práce v cizině nemá v podstatě žádná lékařská odbornost, bariérou bývá jen znalost jazyka. Největší zájem je podle něho o anesteziology a rentgenology.
Přesné počty českých lékařů pracujících v cizině nejsou známy. Ministerstvu zdravotnictví ani úřadům práce nemusejí hlásit, že mají práci v jiné zemi. Nejčastěji si místo najdou na inzerát. Česká lékařská komora (ČLK) vydá každý měsíc desítky potvrzení o bezúhonnosti, jež potřebují lékaři k práci v cizině. To ale ještě neznamená, že skutečně všichni s těmito potvrzeními práci v zahraničí najdou.
"Jsou to určitě stovky, možná už tisíce českých lékařů, kteří v cizině pracují. Exodus zejména v příhraničí je velký," uvedl Engel. Do vzdálenějších a exotických zemí vyjíždějí podle něj čeští lékaři také, jsou to ale spíše ojedinělé případy.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka odchází ročně do ciziny zhruba 400 českých lékařů, nejčastěji do Británie a Německa, pracují také v USA a arabských zemích. Z příhraničních oblastí často dojíždějí lékaři za prací denně, je to pro ně výhodné, protože náklady na živobytí mají české, ale příjmy německé či rakouské. V Česku má kvalifikovaný lékař v průměru měsíčně kolem 40.000 korun, v cizině až 300.000 korun.
V průzkumech sice velká část lékařů naznačuje, že by chtěli pracovat v zahraničí, ve skutečnosti jich však odchází méně. Například pro zubaře znamená odchod do ciziny velké náklady na vybudování praxe. "Odchod je pro lékaře po vstupu Česka do EU jednodušší, protože je jim uznávána nejen odborná, ale i specializovaná způsobilost," vysvětlil M. Kubek. Lékařům je uznáno všeobecné medicínské vzdělání i specializace v oboru, jejich uplatnění se tím rozšířilo.
Zdroj: ČTK