Přeskočit na obsah

Kutnohorská nemocnice ve finančním ohrožení

Městská nemocnice v Kutné Hoře se dlouhodobě potýká s finančními problémy a radnice musí její provoz ročně dotovat zhruba 20 miliony korun. Pokud vstoupí v platnost nový zákon o neziskových zdravotnických organizacích, bude nemocnice příští rok po městu žádat na provoz 34 milionů korun. Navýšení je mimo jiné důsledkem růstu platů zaměstnanců, který ze zákona vyplývá. Dalších 21 milionů korun potřebuje nemocnice na investice, řekl místostarosta Václav Vančura.

"Město není schopno dávat ročně od 25 milionů do 50 milionů korun na nemocnici," dodal. Nové vedení radnice, které vzejde z říjnových komunálních voleb, se proto podle něj bude muset v první řadě zabývat otázkou dalšího fungování nemocnice.

Pokud se podle Vančury nezmění přístup ministerstva a zdravotních pojišťoven k neziskovým zdravotnickým organizacím, nemůže v nynější podobě kutnohorská nemocnice přežít. "Pokud by to mělo jít touto cestou dál, bylo by město jednoznačně odsouzeno minimálně ke stagnaci," upozornil. Do nemocnice by totiž Kutná Hora musela dát každý rok nejenom své veškeré investiční prostředky, ale i další peníze určené třeba na opravy a údržby. Kraj ani ministerstvo městu nepomůže, dodal místostarosta.

Do nemocnice dalo město z vlastních zdrojů od roku 2001 do loňského pololetí 166 milionů korun. Kvůli jejím rostoucím nákladům ji loni přeměnilo na obchodní společnost a chtělo ji pronajmout společnosti Mediterra. Přípravy na pronájem ale zastavil nový zákon o neziskových nemocnicích.

Nemocnici se v posledních dvou letech podařilo snížit náklady a zvýšit tržby, i když hodnota bodu klesla. Razantně snížila také ztrátu z hospodaření. Za letošní první pololetí vykázala ztrátu 11,5 milionu korun, po dotaci je ztráta 813.000 korun.

Ředitel nemocnice Karel Malý řekl, že snížení nákladů je důsledkem řady provozních opatření a motivačních ukazatelů. Jednotlivé odborné útvary mají v podstatě vypsány limity týkající se především léků a zdravotnického materiálu, podrobně se sledují výkony oddělení a ambulancí.

Ztráta podle Malého vznikla kvůli deficitu v systému veřejného zdravotního pojištění. Příjmy za výkony vzrostly pouze o tři procenta, náklady, například za energie nebo zdravotnický materiál, stouply podstatně víc. "Mzdy jsme nezvyšovali," upozornil Malý.

Kutnohorská nemocnice má 219 lůžek, z toho 32 je následné péče a zbytek akutních. Zaměstnává 318 lidí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…