Kupci mají o středočeské nemocnice zájem
O nemocnice a zdravotnická zařízení, která Středočeský kraj nabídl v prosinci k prodeji či pronájmu, je velký zájem. Zájemci si zatím vyzvedli 99 zadávacích dokumentů. Největší zájem je o nemocnice v Berouně a Mělníku, jejich dokumentaci si zatím vyzvedlo 12 uchazečů. Velká poptávka je i v případě rakovnické nemocnice, kde je zatím 11 potenciálních zájemců. U žádného ze zdravotnických zařízení jich není méně než sedm, kraji se tak splnily původní plány, aby se o každé zařízení zajímalo minimálně pět firem, řekl mluvčí středočeského hejtmanství Martin Kupka.
K prodeji či pronájmu nabídl kraj nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově. Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum v Kladně. Uzávěrka nabídek končí v případě všech zařízení, kromě nemocnice v Berouně, 15. února. U berounské nemocnice je uzávěrka už 31. ledna, protože výběrové řízení u ní bylo vyhlášeno o měsíc dříve.
"Výběrové řízení na nemocnici v Berouně bylo vyhlášeno už v listopadu, ale kvůli nesrovnalostem s vlastnictvím některých pozemků v nemocnici vedení kraje soutěž prodloužilo," informoval Kupka. Kraj se domnívá, že na berounském katastrálním úřadu byl minimálně jeden sporný pozemek přepsán z vlastnictví Středočeského kraje na pozemkový fond. Podezřelé jednání ze strany katastrálního úřadu kraj prošetřuje. Zástupci berounského úřadu však tvrdí, že se nic takového nestalo a že by si měl kraj vše důsledně ověřit.
Kraj chce, aby nabídnutá zařízení nadále sloužila svému původnímu účelu. Proto platí pro všechny zájemce podmínka zachování stejného rozsahu zdravotní péče zařízení i v příštích pěti letech. U nejvíce zadlužené nemocnice v Berouně, která na začátku loňského prosince vykazovala zhruba 28 milionový dluh, je lhůta zachování péče stanovena na jeden rok, řekl Kupka. Zájemci musí do výběrového řízení vstupovat s podnikatelským záměrem provozování zdravotnického zařízení a zároveň předložit jeho finanční plán. "To by mělo dokazovat, že ten podnikatelský záměr stojí na pevných pilířích a má svoji pevnou ekonomickou oporu," doplnil Kupka. Pokud by majitel uvedené podmínky nedodržel, hrozí mu sankce deseti milionů korun.
Kraj se pro prodej 11 menších nemocnic rozhodl zejména proto, že většinu z nich přebíral ve značném zadlužení. V budoucnu by podle Kupky těžko hledal prostředky na jejich financování. Letos chce totiž investovat zejména do modernizace velkých oblastních nemocnic, které jsou akciovými společnostmi kraje. "Peníze, které nemocnice dostávají od zdravotních pojišťoven nestačí, a podle nás privátní majitel může najít způsoby, jak nemocnice z dluhů dostat a zachovat, například tím, že veřejnosti nabídne nový typ služeb, třeba sociální péči," řekl Kupka.
Peníze získané z prodeje nemocnic by kraj chtěl investovat zpět do zdravotní péče. Zatím není rozhodnuto, jakou část by investoval do modernizace svých pěti oblastních nemocnic a jakou částí by podpořil svoji zdravotnickou záchranou službu.
Zdroj: ČTK