Kubek nechtěl poplatky, teď za ně horuje
Praha - Prezident České lékařské komory Milan Kubek ještě před rokem a půl přikyvoval svému předchůdci a spojenci Davidu Rathovi (tou dobou již expertovi ČSSD na zdravotnictví), když se durdil nad zavedením třicetikorunových poplatků v ordinacích. Lékaře dokonce tehdy přirovnali k "výběrčím mincí na toaletách".
"Mně se jako lékaři příčí tahat z lidí 30 korun v hotovosti. Lékaři, který je vysokoškolák, my dáváme jedno euro jako na těch záchodkách na německé dálnici," horlil tehdy Rath a Kubek mu přikyvoval.
Teď je to právě Milan Kubek, kdo rozeslal lékařům e-mail s výzvou k tomu, aby zabránili zrušení poplatků. Právě tomu, za něž vehementně bojuje sociální demokracie v čele s Davidem Rathem.
"Vážená paní doktorko, vážený pane doktore. Sociálními demokraty navrhované úplné zrušení všech regulačních poplatků musíme odmítnout již z toho prostého důvodu, že by mělo negativní dopad na příjmy zdravotnických zařízení, které nebudou v roce 2010 dostatečně navýšeny prostřednictvím takzvané úhradové vyhlášky," napsal Kubek.
Proč už není zajedno s Davidem Rathem? "On je politikem ČSSD a ta slíbila zrušení poplatků. Já hájím zájmy lékařů," vysvětluje.
A proč najednou komoře vybírání poplatků nevadí? "Ten zákon už se dvakrát měnil a není už tak asociální," říká teď Kubek. Hlavní důvod se však skrývá jinde - jde hlavně o peníze. Lékaři by zrušením poplatků přišli až o desetitisíce ročně.
"Se zavedením poplatků nám exministr Tomáš Julínek snížil úhradu od pojišťoven s tím, že nám to dorovnají poplatky. Liší se to podle odborností, ale v průměru jde o několik tisíc měsíčně na ordinaci," vysvětlil Kubek.
MfD, Lenka Petrášová
Diagnóza doktora Milana Kubka
Pamatuji si to dobře. Milan Kubek, někdejší Rathův blíženec, nyní prezident lékařů, brojil proti poplatkům. Urážely ho a ponižovaly. Lékaři prý budou jako toaletářky, začnou-li od pacientů vybírat třicetikorunu čili jedno euro jako na západnímWC. Dnes volá lékaře do zbraně: braňme poplatky před sociálními demokraty!
Vysvětlení jsou tři: a) Milan Kubek se stal tajným Julínkovým fandou.
b) Milan Kubek už nemá rád Davida Ratha. c) Milan Kubek znovu "vyšetřil" české zdravotnictví a změnil svou lékařskou diagnózu.
Za c) je správně.
Názor sem, názor tam, pýcha nepýcha, zdravotnictví teče do finančních bot a každá koruna se teď hodí, i kdyby měla pocházet z kasičky "toaletářek". Ideální představy o spoluúčasti pacientů můžeme mít různé, peníze však platí vždycky stejně.
Ne že by poplatky dokázaly nasytit krizí vyhublé zdravotní prasátko. Ale kdo chce trošku počítat, pochopí: z poplatků získá zdravotnictví zhruba pět miliard, možná i víc (loni to bylo deset miliard). Část vyberou lékaři přímo, část ušetří pojišťovny za nepředepsané léky nebo zrušené návštěvy ordinací. Mít tyhle peníze a nemít je znamená pro léčení pacientů slušný rozdíl. Studená večeře, tenčí toaletní papír či zešeřelé chodby v nemocnicích je to nejmenší, co se nám při nucených úsporách v ordinacích i špitálech může stát. Snad každý z nás má ve své blízkosti někoho vážně nemocného, třeba s rakovinou, a ví, že jen rychlá pomoc je účinná pomoc. Pomáhat bez peněz jde hůř než s penězi. A pojišťovny nerozdělí mezi lékaře víc než loni, přičemž náklady vzrostou, kam se podíváš.
Počítejme dál: zdravotnictví bude v roce 2010 postrádat peníze i z pojištění od propuštěných lidí, od zkrachovalých firem i ze snížených mezd. Státu, který už tak platí z daní péči za polovinu z nás, přibývají další, ti nezaměstnaní. A propouštění má nejméně další půlrok pokračovat. Ke všemu špatnému bude mít stát příští rok dluh nejméně 163 miliard, takže ministr Janota, i kdyby se rozkrájel, obvyklé dodatečné miliardy na dokrmení zdravotnictví nenajde. Kde by je také vzal? Dalo by se snad zvýšit pojištění těm, kdo práci neztratí?
Nedalo. Už teď máme jedno z nejvyšších a nejedna firma by "drahé" lidi už neutáhla. Propouštěla by víc, nezaměstnaných by přibylo, zadlužený stát by musel za ně platit zdravotní pojištění
Kubkova nová diagnóza a obrana "julínkovného" jsou jen malou informační kapkou o stavu peněz ve zdravotnictví: hájí-li poplatky jejich příznivci, je to logické, hájí-li je však někdejší oponent, přituhlo. A chce-li kdokoli včetně ČSSD připravit zdravotnictví i o těch pár miliard z "toalet", ať pak pošle své politiky do čekáren ordinací a nemocnic. Třeba to těm čekajícím pacientům správně ideologicky vysvětlí. Bezplatně.
Já bych to neuměla.
Očima Jany Bendové komentátorky MF DNES
Zdroj: Medical Tribune