Kubek: Ministr Němeček by měl nařídit zveřejňování cen
Prezident České lékařské komory má v pátek jednat s ministrem financí Andrejem Babišem o současném stavu zdravotnictví. Redakce MT se Milana Kubka zeptala, jaké jsou jeho názory na tři hlavní protikorupční návrhy, které ministr Babiš zveřejnil minulý týden.
Jedním z hlavních podmínek transparentnosti zdravotnictví má být podle ministra financí Andreje Babiše zveřejnění všech smluv včetně úhradových dodatků. Jak se na tento požadavek dívá Česká lékařská komora?
Zveřejnění smluv mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními včetně tzv. úhradových dodatků je dlouhodobým požadavkem ČLK. Splnění tohoto požadavku však samo o sobě nestačí, pokud zároveň nebude zveřejněna výše úhrady přepočtená na jednotlivé zdravotnické výkony. Pouhá informace o tom, že očnímu lékaři Procházkovi, který požívá při práci drahé přístroje a má hodně pacientů, platí pojišťovna měsíčně 200 tisíc, zatím co praktické lékařce Dvořákové, která má málo pacientů a téměř žádné přístroje, platí pojišťovna jen 50 tisíc, nemá žádnou vypovídající hodnotu a kromě povzbuzení závisti u spoluobčanů, kteří nerozliší příjem zdravotnického zařízení od osobního příjmu lékaře, nebude mít žádný jiný význam. Porovnávat je možno jedině úhrady za jednotlivé výkony!
Co tedy navrhuje lékařská komora?
ČLK trvá na tom, že všechny zdravotní pojišťovny musí za stejné výkony platit všem zdravotnickým zařízením bez ohledu na jejich vlastníka stejně. Jen při splnění tohoto předpokladu je možno posuzovat efektivitu zdravotnických zařízení. Úhradové vyhlášky umožňují pojišťovnám dohodnout se se zdravotnickými zařízeními na odlišném způsobu úhrady zdravotní péče, než který je popsán ve vyhlášce. Je to frustrující, ale i když se prokážou neodůvodněné rozdíly v úhradách za obdobné výkony pro jednotlivá zdravotnická zařízení, bude to důkaz jednání nemorálního, ale nikoliv protiprávního. Pouhé zveřejnění smluv tedy nestačí, je třeba především změnit filosofii úhradových vyhlášek a Seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami přeměnit v reálný ceník závazný pro všechny pojišťovny.
Dalším bodem protikorupční strategie ministra Babiše je zavedení referenčních cen ve velkých zdravotnických zařízeních, které má za cíl odstranit nevýhodné spoluprace se soukromými firmami...
ČLK připravuje zákon o neziskových nemocnicích, které by měly přímo ze zákona povinnost zveřejňovat veškeré své smlouvy a to včetně jednotkových cen nakupovaného zboží a služeb. Každý jejich obchodní partner by tedy věděl dopředu, do čeho jde, a nikdo by se nemohl odvolávat na obchodní tajemství. Ještě dříve, než se nám podaří tento zákon prosadit, mohl by ministr zdravotnictví Němeček nařídit zveřejňování jednotkových cen nakupovaného zboží a služeb všem svým přímo řízeným organizacím. Byl by to dobrý příklad.
Třetím požadavkem je zavedení systému, ve kterém si nebude moci každá nemocnice sjednávat vlastní obchody za sebe - tedy centralizace nákupů a další...
Centralizace nákupů je žádoucí. Pokud by ministerstvo zdravotnictví organizovalo společné nákupy pro všechny své fakultní nemocnice, pravděpodobně by tímto způsobem šlo získat různé množstevní slevy. Nezbytným předpokladem je však ohlídat to, aby centralizace nákupů s sebou nepřinesla i centralizaci korupce.
Jak by tedy podle vás bylo dobré řešit to, aby do budoucna nesály veřejné peníze firmy typu Kardioport apod.?
Firmy typu vámi zmiňovaného Kardioportu odpadnou pouze tehdy, když zákon zabrání v přístupu k jakýmkoliv veřejným zakázkám firmám bez jasné vlastnické struktury, tedy například těm s akciemi na doručitele. V zemi prolezlé korupcí nemůže zkrátka být boj proti korupci izolovaný pouze na zdravotnictví úspěšný. Když jsem před třemi lety přednášel během akce „Děkujeme-odcházíme“ v Senátu o korupci ve zdravotnictví, kroutila většina přítomných nevěřícně hlavou. Dnes se bojem proti korupci sice už zaklíná kde kdo, ale kromě pádu „protikorupční“ Nečasovo-Kalouskovy vlády se v podstatě nezměnilo nic. A to je frustrující. Jen zdravotnictví je za poslední dva roky chudší o několik miliard korun, které formou zvýšené DPH přispíváme do státního rozpočtu.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz