Kroměřížská nemocnice změnila představenstvo
"Doplní ředitele nemocnice Romana Dostalíka," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas (SPOZ).
Domes a Mazurková nahradili někdejšího ředitele Kroměřížské nemocnice Pavla Calábka a Ladislavu Martincovou, kteří na své funkce k 23. září rezignovali. Calábek se totiž stal v červnu členem představenstva i ředitelem Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, Martincová je ve stejné nemocnici ekonomickou náměstkyní.
"Posoudili, že je skutečně nad jejich síly vést dvě nemocnice. Navíc vedení Baťovy nemocnice je velmi náročné, neboť situace zde je nepříznivá a je potřeba jí věnovat maximum času," řekl Nečas.
Ekonomická situace ale není dobrá ani v Kroměřížské nemocnici. Podle Nečase jí nedávno VZP oznámila, že kvůli nedostatečnému počtu výkonů bude muset vrátit loni přijaté zálohy od této zdravotní pojišťovny ve výši až 30 milionů korun. Tato částka se podle Nečase může ještě změnit.
"Je předpoklad, že některé částky se mohou rozporovat, ale jak víme z dohadných řízení, většinu těch peněz bude nemocnice muset vrátit," dodal Nečas s tím, že Kroměřížská nemocnice tak kvůli tomu letos hospodaří se ztrátou kolem 40 milionů Kč.
Nejhůře je na tom v pololetí ale právě Baťova krajská nemocnice, která podle Nečase hospodaří se ztrátou kolem 100 milionů korun. Vsetínská nemocnice podle něj měla v polovině roku ztrátu přes deset milionů a nemocnice v Uherském Hradišti asi tři miliony korun.
"Dělá to špatná úhradová vyhláška, která hospodaření nemocnic zhoršuje," uvedl Nečas. Představitelé hejtmanství upozorňují dlouhodobě na to, že krajské nemocnice dostávají za stejnou péči méně peněz než nemocnice v jiných částech země.
Celkové závazky nemocnic ve Zlínském kraji se počítají ve stamilionech, jen zlínská má dluh přes půl miliardy korun. Hejtmanství v červnu navýšilo základní kapitál zlínské Baťovy nemocnice o 30 a vsetínské o 15 milionů Kč. Další vklady podle Nečase nyní připraveny nejsou.
Kraj ale chce nemocnicím ulevit při nákupu léků. Kvůli tomu, že nemají volné peníze, jsou schopné platit až měsíce po termínu, za což jim ale dodavatelé účtují vyšší ceny.
"Zvažujeme vytvoření firmy, něco jako 'Zlínské nákupní', která by nakupovala společně léky pro všechny nemocnice. Pravděpodobně by to byla krajská příspěvková organizace, které bychom vypůjčili peníze. Chceme tak snížit velké marže dodavatelům léků, které jsou způsobené dlouhými dobami splatnosti," uvedl Nečas.
Nový systém by mohl fungovat od ledna příštího roku. Podle Nečase by tak nemocnice ročně ušetřily desítky milionů korun.
ČTK
Zdroj: ČTK