Přeskočit na obsah

Krátí nám osobní příplatek...

Od července 2013 máme všichni zaměstnanci krácený osobní příplatek,který máme zakotvený v platovém výměru, pro nedostatek peněz nemocnice, tedy v rámci šetření fin.prostředky........po přečtení článku,kdy NS uznal nároky poškozené,které zaměstnavatel odmítl osobní příplatek pro nedostatek peněz vyplácet...že je to protizákonné.....prosím o radu, jak postupovat, aby nám os. příplatek nekrátili....a zda je možno jej požadovat doplatit i zpětně....celková suma nevyplaceného OP je dost vysoká.

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo

Skutečně zde platí, že je-li podle platového výměru přiznán zaměstnanci osobní příplatek, tato složka platu se de facto stává nárokovou spolu se základním tarifem a nelze ji odejmout např. právě z důvodu, že zaměstnavatel nemá na vyplácení osobního příplatku finanční prostředky. Aby bylo možné osobní příplatek přestat vyplácet, musel by zaměstnavatel ve smyslu § 136 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci v písemné podobě předat nový platový výměr a změny by byly účinné nejdříve dnem předání, nikoliv zpětně.

 

Co se týče dosavadního dluhu zaměstnavatele na osobních příplatcích, bude nutné postupovat tak, že zaměstnanec písemně zaměstnavatele vyzve k doplacení dluhu. Ve výzvě je nutno vyčíslit konkrétní dlužnou částku, poskytnout zaměstnavateli lhůtu k doplacení tak, ať tato lhůta nejméně 7 dnů a připojit výslovný dovětek, že nebude-li dlužná částky ve stanovené lhůtě uhrazena, zaměstnanec bude svůj nárok dále vymáhat soudní cestou – to vše viz § 142a občanského soudního řádu, tato výzva je nutná, aby soud posléze mohl zaměstnanci přiznat i náhradu nákladů řízení, jestliže by zaměstnavatel dluh nedoplatil dobrovolně a zaměstnanec by byl skutečně nucen se na soud obrátit.

 

Jestliže by zaměstnavatel ani po této výzvě dluh na platu neuhradil, pak skutečně nezbude nic jiného, než dlužnou částku vymáhat soudně u místně příslušného okresního soudu dle sídla zaměstnavatele, ideálně formou návrhu na vydání platebního rozkazu o zaplacení dlužné části platu (opět s přesným vyčíslením dlužné částky), včetně zákonných úroků z prodlení a náhrady nákladů řízení. Promlčecí lhůta pro žalovatelnost platových nároků činí obligatorní 3 roky, lze tedy u soudu uplatnit dluhy na platu až za tyto 3 roky zpětně.

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…