Krajské zdravotní hrozí krach, dostala pokutu
Privatizace krajských nemocnic po krachu Krajské zdravotní (KZ). Tohoto černého scénáře se už začíná obávat i část vedení KZ.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž KZ udělil 700 tisícovou pokutu za údajné pochybení při výběrovém řízení na nákup zdravotnické techniky v roce 2008. Pokuta není vysoká, jenže spolu s ní hrozí vracení stamilionových dotací. Což už je pořádný problém. Ústeckému deníku to potvrdil ředitel KZ Eduard Reichelt.
"Musíme na ÚOHS podat správní žalobu. Jestliže neuspějeme a správní soud tu pokutu potvrdí, znamenalo by to, že bychom museli s největší pravděpodobností vrátit i dotaci 420 milionů," řekl.
Dotaci KZ obdržela z EU prostřednictvím ROP Severozápad. "V tom případě by nám navíc hrozila ještě sankce až ve výši sta procent této dotace. Celkem bychom pak museli zaplatit 840 milionů korun. To by pro nás ovšem bylo likvidační," dodal Reichelt s tím, že by to znamenalo i doslova krach veřejného zdravotnictví v Ústeckém kraji a jeho převod soukromníkům, neboť KZ ho pokrývá zhruba ze 70 procent.
Ústecký kraj by pak zřejmě musel přistoupit buď k zaplacení sankce a vrácení dotace ze svého, nebo prodat nemocnice, jež KZ spravuje, tedy Masarykovu nemocnici v Ústí, nebo další v Teplicích, Mostu, Chomutově a Děčíně.
Petr Fiala (ODS), předseda finančního výboru zastupitelstva Ústeckého kraje, ale sdělil, že ať už to bude s Krajskou zdravotní jakkoliv, běžná každodenní zdravotní péče ohrožena není. Jak totiž Fiala uvedl, zdravotní péče samotná je hrazena jinak. "Tato péče je financována ze systému veřejného zdravotního pojištění a to s těmito dotacemi nesouvisí."
Pacienti se ovšem přesně toho obávají, například Karel F., který si ovšem nepřál zveřejnit své příjmení. " Už třikrát mi přesunuli termín operace a teď bych se nakonec nemel dočkat? No to snad ani není možné," zděsil se.
Trojí šetření
Antimonopolní úřad se rozhodl společnosti udělit pokutu po v podstatě nestandardních intervencích ministerstva financí, přestože v minulosti již třikrát žádná pochybení neobjevil a úplně stejně dopadl i audit, který zpracovala pro ministerstvo společnost Deloitte v prosinci loňského roku.
Zakázku zkoumaly antimonopolní úřad i policie na podněty organizace Transparency International, Policie ČR i ministerstva financí, především pro podezření z toho, že zakázka byla zmanipulována a předražena. Podezření se nikdy neprokázalo.
Politické hry?
Pokutu nakonec ÚOHS udělil KZ ne za předražení, ale za to, že neprodloužila termíny pro podání nabídek ve veřejné soutěži, poté když pouze prodloužila termín pro plnění zakázky. Jak to tedy vypadá, KZ se zřejmě stává kolbištěm politických stran, kde si politici ze zákulisí vyřizují úcty. To zčásti potvrzují i nedávná vyjádření Petra Bendy, bývalého předsedy představenstva KZ a poslance Jiřího Paroubka, kteří kritizovali pronájem nemocnice v režii moravskoslezského hejtmana Jiřího Palase s tím, že se něco podobného chystá i na Ústecku.
"Nejprve uměle vytvoří schodek v cash flow (finanční hotovosti) a potom nemocnice nabídne k dlouhodobému pronájmu," řekl Paroubek.
autor: Janni Vorlíček
Ústecký deník
---
Sporná zakázka Krajské zdravotní
268 přístrojů pro dovybavení jednotek intenzivní péče za 68, 91 milionu Kč,
275 prvků pro přístrojové vybavení lůžkových oddělení za 163,57 milionu Kč,
7 kusu diagnostické techniky za 86,52 milionu Kč,
268 přístrojů IT technologie a technologie pro zpracování obrazových dat za 59,50 milionu Kč
Zdroj: Ústecký deník