Přeskočit na obsah

Krajská zdravotní pozastavila tendr na IT, přáli si to politici

Ústecká Krajská zdravotní ve čtvrtek pozastavila třímiliardový tendr na desetileté dodávky IT služeb. Přál si to tak kraj, přitom ještě na středečním jednání zastupitelstva se zdálo, že zakázku už nic nezastaví. Proces byl pozastaven kvůli středečnímu rozhodnutí jediného akcionáře, tedy kraje, řekl ČTK mluvčí firmy Jiří Vondra.

Do tendru přišly čtyři nabídky, jejich otevření se ale zatím odložilo na neurčito. Náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) ČTK řekl, že to může znamenat i úplně zrušení tendru.

Desetiletá zakázka budí značné emoce, kritizuje ji především opozice. Ještě ve středu se na krajském zastupitelstvu ale zdálo, že ji už nic nezastaví. Dnes se měly otvírat obálky se čtyřmi nabídkami, které se v tendru sešly.

"Hodnotící komise jednání přerušila na základě obdrženého rozhodnutí jediného akcionáře ze dne 27. června," uvedl Vondra. Jediným akcionářem je kraj a rozhodnutí vzešlo od jeho rady.

Mluvčí kraje Zdeněk Rytíř rozhodnutí potvrdil. "Ano, je to tak, ale není to zastavené. Rada dala jen pokyn představenstvu, aby dál nečinilo další kroky, a také si vyžádala další podklady pro rozhodování," řekl ČTK Rytíř.

Krajská rada, ovládaná ČSSD a ODS, se bude zakázkou zabývat 11. července. Za zhruba čtyři měsíce budou krajské volby a současné vedení v poslední době zastavilo nebo zbrzdilo více kontroverzních plánů.

"Těch důvodů, proč jsme se tak rozhodli, je víc. Mimo jiné si nejsem jistý, že je Krajská zdravotní v takové pozici, aby si to mohla dovolit platit celých deset let," řekl ČTK náměstek Fišera.

Zda to může znamenat konečné zrušení zakázky, potvrdit nechtěl, ale není to podle něj vyloučené. Radní se chtějí definitivně rozhodnout až po prostudování vyžádané dokumentace.

Krajská zdravotní má pět nemocnic a 6400 zaměstnanců. Největší tendr ve své historii vypsala začátkem března a chce v něm najít někoho, kdo převezme práci jejího současného Centra informačních technologií (CIT). Pro tohle se vžil název outsourcing.

"Stav kontroly a toku dat je již mimo kapacitu pracovníků CIT a optimální udržitelnost systému," řekl ČTK po vypsání zakázky Vondra. Její cena v původním oznámení v úředním věstníku scházela a až později se ukázalo, že ji Krajská zdravotní odhaduje na 3,3 miliardy korun.

Firma je v posledních letech kvůli veřejným zakázkám často kritizována. Hned po zveřejnění tendru na IT se v médiích začaly objevovat názory, podle nichž je zakázka předražená a ví se dopředu, kdo bude vítězem. Podle regionální přílohy Mf Dnes stojí provoz CIT Krajskou zdravotní jen 90 až 120 milionů Kč ročně.


ČTK         Jan Beránek

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…