Krajská zdravotní má zájem i o nemocnici v Litoměřicích
Krajská zdravotní oslavila třetí výročí svého vzniku a její vedení tvrdí, že se společnosti vede velmi dobře. Původně ji zřídil kraj, aby spravovala pět bývalých okresních nemocnic v podkrušnohorské pánvi. "Podařilo se nám snížit náklady na administrativu, zkvalitnit péči a držet se v mírném zisku, což je ve srovnání s jinými krajskými modely financování nemocnic skoro zázrak," řekl dnes novinářům Reichelt. Bývalé okresní nemocnice jsou už dokonce bez ředitelů a podléhají centrálnímu řízení.
Vedení nemocnice proto začíná přemýšlet, že by převzalo ještě nemocnici v Litoměřicích. "Ideálně by doplnila naše stávající zařízení. Je zhruba stejně velká, jako naše stávající zařízení v Chomutově nebo Teplicích," řekl Reichelt. Jednání sice komplikují nespecifikované administrativní problémy, ale to je prý jen částečný problém. "S panem ředitelem (nemocnice) se scházíme co dva měsíce a bavíme se o tom. Je to minimálně v rovině mého přání," dodal Reichelt.
Litoměřická nemocnice se liší od zařízení, která Krajská zdravotní převzala, především svou formou; je to totiž příspěvková organizace města. "Je pravda, že takové vize tu jsou, ale minimálně do komunálních voleb se nic řešit nebude," řekla mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.
Rostoucí ambice nemocničního kolosu potvrzují i prohlášení jeho vedení, které v případě ústecké Masarykovy nemocnice hovoří o péči, srovnatelné s pražskými nemocnicemi. Právě odtamtud má přijít i lékařské mládí. "Jednáme s pražskou 3. lékařskou fakultou, která má zájem tu obnovit výuku šestých ročníků. Takhle to fungovalo už v 80. letech a právě z té doby tu zůstala řada špičkových lékařů," řekl dnes Jiří Madar, který během letoška vyměnil ředitelské místo v ústecké nemocnici za management Krajské zdravotní.
Krajská zdravotní je akciovou společností, stoprocentním vlastníkem je Ústecký kraj. V současnosti zaměstnává asi 6300 lidí, z toho jen zdravotních sester je 2800 a lékařů 820.
ČTK
Zdroj: ČTK