Přeskočit na obsah

Kraje sní o vlastní zdravotní pojišťovně

PRAHA Originální recept na sjednocení financování zdravotnických zařízení se zrodil ve vedení Asociace krajů ČR. Hejtmani se shodli, že si založí vlastní zdravotní pojišťovnu. Ta by podle jejich představ zabránila rozdílům v proplácení jednotlivých úkonů.

Po včerejším jednání úmysl představil předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

"Nůžky mezi úhradami pro fakultní a krajské nemocnice se stále rozevírají amy nevidíme jinou cestu, jak tomu bránit," uvedl s tím, že v současné době pojišťovny za stejný zákrok v krajské nemocnici platí třeba 25 tisíc korun, ale fakultní nemocnici i o 10 tisíc více. Jenže experti se domnívají, že plán hejtmanů narazí. Ztroskotat má především na tom, že na trhu už není místo pro další pojišťovací subjekt.

Nová pojišťovna nemá šanci, teď je doba slučování

"Není na to prostor. Naopak se v dnešní době bavíme spíše o slučování jednotlivých pojišťoven, než aby přibývaly nové," odmítá pro LN revoluční vizi hejtmanů šéf Sdružení zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Pokud si kraje navíc nevezmou poučení z posledního pokusu o vznik nové zdravotní pojišťovny Média, který skončil krachem, mohly by podle něj na projektu citelně prodělat. "Kromě kauce 50 milionů korun je nutné během dvou let nabrat 100 tisíc pojištěnců.

Vzhledem k tomu, že už žádní volní nejsou, vedlo by to jedině k pouličním náběrům. Což není dobře pro systém a kraje by to stálo spoustu peněz. Divím se, že se vůbec chtějí pouštět do takovýchto dobrodružství," kroutí hlavou Gajdáček.

Podobně skeptičtí jsou k záměru asociace i na ministerstvu zdravotnictví. "V současné době je žádoucí naopak počet pojišťoven snížit," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Dodal, že kraje by se měly spíše zamyslet nad efektivitou financování svých nemocnic, nikoli nad tím, jak neúčelně utrácet peníze navyšováním administrativy.

Budeme konkurencí i pro VZP, tvrdí Hašek

Hašek si však stojí za svým. "Čtrnáct krajů jistě dokáže dát kapitál i takové množství pojištěnců dohromady," je přesvědčený.

Nová pojišťovna by podle Haška mohla být výhledově dokonce konkurencí pro VZP a dalších sedm ústavů, které v současné době v Česku fungují.

Pokud by to skutečně zvládly, ministerstvo zdravotnictví by jim muselo vydat licenci.

VLADIMÍR KŘIVKA



Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…