Přeskočit na obsah

Kraj Vysočina od února mění systém úhrady regulačních poplatků

Politici tak reagují na výtky ministerstva vnitra, které kvůli hrazení poplatků s některými kraji zahájilo správní řízení. Novináře o novém systému informoval hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).

Stejný systém funguje v Plzeňském kraji, podle ministerstva vnitra není v rozporu se zákonem.

Kraj Vysočina na úhradu poplatků pro letošek vyčlenil v rozpočtu 55,5 milionu korun. Důvodem změny je podle hejtmana platná evropská legislativa, která kraji nedovoluje poskytovat jednotlivým nemocnicím další peníze k řešení darů za poplatky jako dosud.

Úředně stanovený limit by zřejmě některá zdravotnická zařízení překročila už letos v únoru."Ministerstvo vnitra nebude moci kraj Vysočina nařknout z toho, že nepostupuje v souladu se správním řádem," řekl Běhounek.

Stejný systém zavedl od ledna také Olomoucký kraj. Další kraje ale podle ministra vnitra Martina Peciny postupují nezákonně, ministerstvo jim chce úhrady poplatků za pacienty zakázat. Vnitro dosud zahájilo správní řízení se Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým krajem.

V loňském roce kraj převedl peníze nemocnicím, které lidem vracely poplatky okamžitě na základě příkazní smlouvy. "Teď musí lidé zaplatit, vyžádat si doklad o zaplacení, přiložit k darovací smlouvě a poslat na kraj," doplnil Běhounek. Kraj pak peníze čtvrtletně zašle pacientům na účet nebo složenkou. "V případě platby složenkou musí jít kvůli poštovnému o částku 90 korun a vyšší," dodal hejtman.

Loni se z připravených 80 milionů korun na úhradu poplatků na Vysočině podle hejtmana vyčerpalo kolem 47,5 milionu korun. "Nejvíc vadí lidem poplatky v lékárnách, kde o dar žádá 86 procent pacientů, naopak v ambulancích požaduje vrácení poplatku jen 55 procent pacientů," upřesnil Běhounek.

Na pohotovostech žádá o dar 70 procent pacientů. Nejvíc bylo vyplaceno za hospitalizaci. Kraj na ni vynaložil 26 milionů korun, to je víc než polovina celkové částky za loňský rok.

Kraj Vysočina podle hejtmana připravuje k novému postupu při úhradě regulačních poplatků informační kampaň na svých webových stránkách, webových stránkách jednotlivých nemocnic a v krajských novinách.

Regulační poplatky zavedl někdejší ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu u levnějších léků, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí dětí do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.

ČTK, bjr

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…