Kraj přispěje záchytným stanicím v Kolíně a Příbrami
Středočeské záchytné stanice obdrží od kraje po milionu korun na svůj provoz. Dotaci schválili krajští zastupitelé. Záchytné stanice jsou ve středních Čechách dvě - v Kolíně a Příbrami, což je na více než milion lidí málo. Služeb těchto zařízení ročně využije dohromady téměř 500 klientů.
Hejtman Petr Bendl (ODS) podotkl, že je velice složité splňovat limit 45 minut, které zákon ukládá pro dojezd k člověku, jenž službu protialkoholní stanice potřebuje. Další záchytná stanice se má proto otevřít v Mladé Boleslavi. Projekt je už připraven, náklady na investici se odhadují zhruba na 2,6 milionu korun. Uhradit je přislíbil kraj, dalším milionem by přispíval na provoz. Stanici má provozovat mladoboleslavská nemocnice. Zastupitelé dnes mimo jiné připomněli, že v Mladé Boleslavi je velká koncentrace zahraničních dělníků, kteří v noci podnapilí obtěžují okolí.
Provoz protialkoholní záchytné stanice v Příbrami, jejímž zřizovatelem je město, ročně stojí zhruba 1,6 milionu korun. Kapacita je sedm míst. Náklady na provoz kolínské protialkoholní stanice, která má šest lůžek, dosahují asi 1,5 milionu korun.
Krajští zastupitelé dnes také schválili rozpočet pro další zdravotnická zařízení v regionu, diskuse se vedla zejména kolem jejich hospodaření. Například šéf zastupitelského klubu ČSSD Marcel Hrabě poukázal na to, že jsou mezi nemocnicemi rozdíly ve ztrátách u stejných oborů. "Mně není třeba jasné, proč ortopedie v Benešově je ztrátová, v ostatních nemocnicích není," uvedl jeden z příkladů.
Hejtman Bendl k tomu poznamenal, že je otázkou, zda na daném území musí určitý typ péče být, přestože ho využívá málo pacientů a jeho provoz je velmi ztrátový. "O tom celá debata ve zdravotnictví je - jestli nebudeme hradit ztrátové činnosti," podotkl s tím, že tuto otázku podle něj nelze vyřešit "čtrnáct dní před volbami", a zůstává tudíž jako úkol pro příští zastupitelstvo.
Zdroj: ČTK