Kraj nejdříve spojí nemocnice, teprve pak začne rušit lůžka
OSTRAVA Nejdříve sedm z osmi nemocnic sloučíme k 1. červenci do jedné - asi příspěvkové organizace - a teprve potom bude následovat rušení přibližně 530 lůžek. Takový je ve stručnosti záměr kraje, který hledá cesty, jak zastavit finanční propad všech svých osmi nemocnic. Včera to na tiskové konferenci oznámil hejtman kraje Jaroslav Palas (ČSSD).
MF DNES v uplynulých týdnech zveřejnila změny, které kraji doporučuje analýza nemocnic zpracovaná firmou RGM Medical. Ty hned vyvolaly řadu protestů mezi starosty i řediteli nemocnic. Podle Palase jsou ale změny nezbytné. "Naše nemocnice se dostávají do ekonomicky složité situace. Zdravotní pojišťovny v posledních dvou letech snížily platby o 7 procent. My na to musíme reagovat, aby nemocnice obstály," říká.
Hrozí krach nemocnic?
Osm krajských nemocnic s ročním obratem asi 4,2 miliardy korun je podle něj nyní ve ztrátě kolem 210 milionů korun.
"Za to se dá pořídit 4 000 endoprotéz," uvedl hejtman, podle kterého by otálení mohlo ve výsledku položit čtyři nejztrátovější zdravotnická zařízení - v Karviné-Ráji, Novém Jičíně, Opavě a Bílovci.
Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) dodal, že příjmy od pojišťoven letos krajským nemocnicím klesnou ve srovnání s loňskem asi o 150 milionů korun. A finanční situaci nemocnic ještě zhorší zvýšení platů lékařům i zvýšení daně z přidané hodnoty.
"Například navýšení platů zdravotních sester v roce 2009 znamenalo pro naše zařízení zvýšení nákladů o 120 milionů korun, z toho ale jen třetinu uhradily zdravotní pojišťovny, zbytek šel z režie nemocnic...," řekl Konečný s tím, že kraji nezbývá než zastavit prohlubující se ztráty a koncepčně řešit budoucnost nemocnic.
Akciová společnost asi nebude
To vše jsou podle radních kraje důvody, proč na podzim rozhodli, že si za téměř dva miliony korun nechají vypracovat analýzu činností nemocnic a pověřili tím tým Norberta Schellonga, který pro tento účel založil společnostRGMMedical. Ta mimo jiné kraji doporučila sloučení všech nemocnic.
"Analýza ukázala, že to bude nejefektivnější. V prvním roce bychom mohli díky sloučení a redukci lůžek ušetřit téměř 300 milionů korun," říká Konečný.
Schellong ale kraji navrhuje, ať sedm nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi, sloučí v jednu akciovou společnost a tu spojí s Bíloveckou nemocnicí, která je akciovou společností už nyní. Změnila se, když kraji vládla ODS. Přeměnu dalších nemocnic zastavila nová krajská koalice ČSSD a KSČM. Vytvořené akciové společnosti zrušila.
Nyní hejtman plánoval jednu akciovou společnost, ale zatímco pravicová opozice je pro, narazil na odpor ve vlastních řadách. Komunisté jsou proti a také řada sociálních demokratů v tom vidí riziko pozdější privatizace. "Převládá názor vytvořit příspěvkovou společnost," přiznal hejtman.
MfD, Ivana Lesková
---
Palas: Po zrušení lůžek se zkrátí doba čekání na výměnu kloubů
Ačkoli kraj má jasno, která lůžka chce zrušit, hejtman Jaroslav Palas včera ujistil, že vše předem projedná s řediteli nemocnic i představiteli měst. Chystané změny se nelíbí lidem ve Vítkově, Bílovci či Orlové.
Lidé, které zajímá, kolik oddělení a kdy zmizí z osmi nemocnic, si na odpověď budou muset počkat. Kraj sice včera představil návrh na zrušení 530 lůžek a z toho plynoucí změny, ale hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) řekl, že nic ještě není definitivní. "O změnách budeme jednat s řediteli nemocnic i představiteli měst a obcí," ujistil.
Vyhověl tak tlaku spolustraníků, koaličních partnerů i dalších lidí, kteří nesouhlasí s řadou návrhů. Velký odpor budí například záměr zrušit posledních 40 lůžek následné péče ve Vítkově a ukončit akutní péči v Bílovci a Orlové. Také lidem v Opavě a Novém Jičíně vadí, že mají stejně jako Orlované přijít o ortopedická lůžka. Bojí se zhoršení dostupnosti péče. Podle Palase jsou ale změny nutné a obavy zbytečné, prospěch ze změn by měli mít i pacienti...
"Chceme mít místo šesti malých ortopedických oddělení čtyři silná centra. Využijeme nevytížené moderní operační sály v Havířově a nebudeme muset investovat desítky milionů do opravy sálů v Orlové," argumentuje Palas a dodává, že ve všech nemocnicích, kde zaniknou ortopedická lůžka, zůstanou ortopedické ambulance. A pokud budou pacienti potřebovat výměnu kloubu, mírně se jim sice podle hejtmana zhorší geografická dostupnost, ale zlepší se jim dostupnost časová.
Kraj se chce dohodnout s pojišťovnami na tom, že za zrušení části lůžek nemocnicím uhradí alespoň o třetinu vyšší počet umělých kloubů. "V praxi to znamená, že se zkrátí čekací lhůty na tyto plánované operace...," vysvětluje Palas.
MfD, Ivana Lesková
Zdroj: Mladá fronta Dnes