Kraj nechce platit pohotovost
Ústecký kraj již nechce lékařům platit ambulantní pohotovostní péči. Podle něj by měl služby praktických lékařů na pohotovosti ve večerních hodinách a o svátcích zajistit stát, respektive zdravotní pojišťovny. Letos dá kraj na provoz pohotovostí téměř 14 milionů korun, další peníze ještě poskytnou obce. Sdělil to hejtman Jiří Šulc.
Podle hejtmana žádný zákon kraji nepřikazuje, aby tuto péči hradil. Ovšem lékaři bez příplatků k penězům, které jim za ošetření zaplatí zdravotní pojišťovny, sloužit nechtějí. Kraj a obce jim tak požadované peníze dávají dobrovolně a z vlastní vůle. Tento stav Šulc označil za anomálii, která nemá v Evropské unii obdoby. Dodal, že neschopnost státu zajistit tuto péči pro občany by samosprávy napravovat neměly.
O tom, kdy budou pohotovostní ordinace lékařů otevřené, podle hejtmana rozhodují obce. V regionu je těchto ordinací 15. Kraj peníze na pohotovosti neposílá přímo lékařům, ale dá je příslušné radnici. Ta přidá zbývající částku. Částky se radnici od radnice velmi liší, celkem podle kraje dostanou lékaři za rok zhruba 20 milionů korun.
Mimo pohotovostí praktických lékařů v Ústeckém kraji funguje i pohotovost zubní, kterou zajišťuje krajská Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Jinde o víkendech a večer zubaři neslouží. Některá města, například Děčín a Most, nyní se stomatology jednají o tom, že pohotovostní ordinace otevřou. Služby by hradily radnice ze svého rozpočtu.
Zdroj: ČTK